22.3 C

«Τρίποντο» με 10 παίκτες από το 30ό δευτερόλεπτο η Βαλένθια

Μία από τις πιο γρήγορς αποβολές στα χρονικά του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και στην προικειμένη περίπτωση του ισπανικού, δεν εμπόδισε την Βαλένθια να μπει… με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, καθώς στο εναρκτήριο ματς της σεζόν 2021/2022 στη La Liga, επιβλήθηκε με 1-0 της Χετάφε στο «Μεστάγια».

Στο 31ο δευτερόλεπτο του ματς ο Ούγκο Γκιλαμόν είδε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα. Ο Χεσούς Χιλ Μανθάνο με τη συνδρομή του VAR απέβαλλε με κόκκινη κάρτα τον αμυντικό των «νυχτερίδων», αλλάζοντας από νωρίς τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Κι όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 11ο λεπτό να σκοράρουν με το πέναλτι του Σολέρ και ν΄ αντέξουν μέχρι το 76ο λεπτό, όταν η αριθμητική ισορροπία στον αγώνα αποκαταστάθηκε με την αποβολή του Καμπάκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για λογαριασμό των Μαδριλένων.

Στο φινάλε ο Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι, στο ντεμπούτο του με τη Βαλένθια, κατέβασε τα… ρολά, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα πολύ μεγάλο «τρίποντο» έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.