16.7 C

Premier League: Η Τότεναμ «λύγισε» τη Λίβερπουλ των 9 παικτών με διαιτητική εύνοια

Αγώνας που θύμισε… ελληνικό πρωτάθλημα στην Αγγλία, με τη Λίβερπουλ να χάνει 3-2 στις καθυστερήσεις απ’ την Τότεναμ, ενώ της ακυρώθηκε γκολ με λάθος τοποθέτηση γραμμών και έπαιζε με 9 παίκτες.

Το αυτογκόλ του Μάτιπ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, στέρησε από τη Λίβερπουλ έναν σπουδαίο βαθμό στην έδρα της Τότεναμ. Τελικά τα «σπιρούνια» επικράτησαν 3-2, σε μια αναμέτρηση που σηκώνει μεγάλη διαιτητική συζήτηση.

Οι «κόκκινοι» έμειναν με 10 παίκτες στο 26’ λόγω αποβολής του Τζόουνς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Σον δέκα λεπτά μετά. Ο Χάκπο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 34’ η Λίβερπουλ σκόραρε με τον Ντίαζ, αλλά τοποθετήθηκαν λάθος οι γραμμές του οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Κάτι που παραδέχτηκε η αγγλική επιτροπή διαιτησίας μετά το ματς. Οπότε της «έκλεψαν» το 0-1.

Ο Ζότα στο 69’ αποβλήθηκε κι έτσι η Λίβερπουλ έμεινε με 9! Κι ενώ οι «κόκκινοι» κρατούσαν το αποτέλεσμα, στο 90+6’ ο Μάτιπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 της Τότεναμ.

Χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του Γιούργκεν Κλοπ μετά το παιχνίδι, όπου μίλησε για τη μεγαλύτερη αδικία που έχει βιώσει:

«Στην καριέρα μου δεν έχω βιώσει ξανά τέτοια αδικία σε κάποιο παιχνίδι. Η πρώτη κίτρινη στον Ζότα ήταν εντελώς λάθος, ο Τζόουνς δεν έχει κάνει τόσο άσχημο τάκλιν, έβαλε το πόδι του στη μπάλα. Επίσης δεν υπήρξε οφσάιντ στο γκολ του Ντίας, είδαμε ότι τράβηξαν λάθος τις γραμμές.

Είδαμε από ένα κινητό τηλέφωνο στο ημίχρονο το λάθος που έγινε. Ήταν ένα ισχυρό χτύπημα αυτό που δεχτήκαμε σήμερα. Θα πανηγυρίζαμε τον ένα βαθμό, αλλά τελικά δεν τον πήραμε. Ποτέ δεν ένιωσα τόσο υπερήφανος για την ομάδα.

Επίσης δεν έχω ξαναδεί παιχνίδι με τόσο άδικες και τρελές αποφάσεις διαιτητών. Οι παίκτες μου έκαναν τιτάνια προσπάθεια, πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους. Είναι άνθρωποι… βουνά»

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής στην Premier League, καθώς και η βαθμολογία:

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1

(14΄, 21΄, 65΄ Γουότκινς, 26΄ αυτ. Εστουπινιάν, 85΄ Ράμσεϊ, 90+7΄ Ντάγκλας Λουίζ – 50΄ Φάτι)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-4

(17΄ Σάκα, 44΄ πεν. Έντεγκααρντ, 53΄ πεν. Χάβερτς, 90΄+3 Γουάιτ)

Έβερτον-Λούτον 1-2

(45΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 24΄ Λόκιερ, 31΄ Μόρις)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 0-1