20.2 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

GP Ιταλίας 2021: Θριαμβευτική νίκη στην Monza ο Ricciardo

Για ακόμα μια χρονιά η πίστα της Monza μας επιφύλασσε έναν θεαματικό αγώνα, καθώς μεγάλος νικητής στο Ιταλικό GP ήταν ο Daniel Ricciardo. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της McLaren από το GP της Βραζιλίας του 2012, ενώ ο Αυστραλός είχε να κερδίσει από το 2018 και το GP του Μονακό.1Επιπλέον, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο έτερος οδηγός της βρετανικής ομάδας, Lando Norris, κάτι που σημαίνει ότι η McLaren έκανε το “1-2”, όντας η μοναδική ομάδα -μέχρι στιγμής- που καταφέρνει κάτι τέτοιο την τρέχουσα σεζόν. Επιπλέον, αυτό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα της McLaren μετά από 11 χρόνια και το GP του Καναδά το 2010, με τους Jenson Button και Lewis Hamilon.2Το περιστατικό ανάμεσα στον Hamilton και στον Verstappen
Το GP Ιταλίας σημαδεύτηκε και πάλι από μια έντονη μάχη μεταξύ των δύο διεκδικητών του φετινού τίτλου, με τους Lewis Hamilton και Max Verstappen να έρχονται σε επαφή στην πρώτη στροφή της πίστας, περίπου στα μισά του αγώνα. Αυτή η επαφή είχε σαν αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν και οι δύο οδηγοί.3Πιο συγκεκριμένα, όταν ο Hamilton έβγαινε από τα pit στον γύρο 26 του 53 όταν έφτασε στο πλευρό του Verstappen, με τους δύο οδηγούς να στρίβουν μαζί στην Variante del Rettifilo, αλλά κανένας από τους δύο οδηγούς δεν άφησε χώρο στον άλλον και είχαν επαφή, με τον Verstappen να “πετάει” στον αέρα και να πέφτει πάνω στο airbox της Mercedes. Το ευτυχές είναι ότι κανένας από τους δύο οδηγούς δεν τραυματίστηκε, με τους αγωνοδίκες να εξετάζουν το συμβάν μετά τη λήξη του Grand Prix.4ΑνανέωσηΠοινή 3 θέσεων στο Ρωσικό GP για τον Verstappen

Ο Ricciardo ήταν άξιος νικητής και με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων στην εκκίνηση πέρασε τον Verstappen και πήρε το προβάδισμα του αγώνα. Αυτή ήταν η όγδοη νίκη καριέρας του Αυστραλού, με τον Norris να εξασφαλίζει τον καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για την McLaren για την μάχη της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος κατασκευαστών.5Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Valtteri Bottas, παρότι ξεκίνησε από την 19η θέση. Ο Φιλανδός τερμάτισε στην τέταρτη θέση, πίσω από τον Sergio Perez, αλλά ο οδηγός της Red Bull είχε ποινή πέντε δευτερολέπτων, καθώς προσπέρασε την Ferrari του Charles Leclerc εκτός πίστας, με τον Μεξικανό να μην δίνει πίσω τη θέση.6Ο Perez τελικά τερμάτισε στην πέμπτη θέση πίσω από τον Leclerc, ενώ ο Carlos Sainz πήρε την έκτη θέση στην πρώτη του παρουσία με την Ferrari στη Monza. Ο Lance Stroll ήταν έβδομος, αλλά βρίσκεται υπό έρευνα για παράβαση κίτρινης σημαίας, με τον Fernando Alonso να φέρνει την Alpine στην όγδοη θέση, μπροστά από τη Williams του George Russell, και την δεύτερη Alpine του Esteban Ocon, που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.7Τα highlights8Οδηγός του αγώναΌπως ήταν αναμενόμενο, ο Daniel Ricciardo ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα, όντας αλάνθαστος στη Monza.9Πιο συγκεκριμένα, ο Αυστραλός συγκέντρωσε το 34,5% των ψήφων των θεατών. Ακολούθησε ο Valtteri Bottas με 28,6%, ο Lando Norris με 8,5%, ο Sergio Perez με 5,1% και ο Max Verstappen με 4,6%.10Ταχύτερος γύροςΟ Daniel Ricciardo σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, κατακτώντας τον έναν επιπλέον βαθμό.11Ο Αυστραλός σταμάτησε τα χρονόμετρα σε 1:24.812, για να τον ακολουθήσουν ο Valtteri Bottas με 1:24.827, ο Lando Norris με 1:24.971, ο Sergio Perez με 1:25.156 και ο Max Verstappen με 1:25.173.12Επόμενος αγώναςΜετά από τρεις συνεχόμενους αγώνες χωρίς διακοπή, η Formula 1 κάνει ένα διάλειμμα δύο εβδομάδων, καθώς ο επόμενος αγώνας έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί στην πίστα του Sochi για το GP της Ρωσίας, στις 24 με 26 Σεπτεμβρίου.13Αποτελέσματα