16.7 C

Μονακό – Στρασμπούρ 92-78: Άτυπη ρεβάνς χωρίς τον Μάικ Τζέιμς

Η Μονακό πήρε τη… ρεβάνς από τη Στρασμπούρ (92-78) για την ήττα της περασμένης εβδομάδας στο κύπελλο Γαλλίας και διατήρησε το σερί της στο πρωτάθλημα.

Η 1η θέση στην κανονική περίοδο του γαλλικού πρωταθλήματος θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη για τη Μονακό. Κάτι που δίνει τη δυνατότητα στον Σάσα Ομπράντοβιτς να ξεκουράζει παίκτες, όπως έκανε με τον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ έμεινε εκτός αλλά το γεγονός αυτό δεν εμπόδισε τους Μονεγάσκους να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα του Στρασβούργου για την 26η αγωνιστική.

Ο Άλφα Ντιάλο ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση στο «Gaston Medecine» έχοντας 21 πόντους με 6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε λιγότερα από 19 λεπτά συμμετοχής. Ο Ουατάρα τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 14 πόντους και 2/5 τρίποντα, ενώ οι Λόιντ και Στραζέλ πρόσθεσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Μονακό προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά (29-13) ρίχνοντας πρόωρα τους τίτλους τέλους. Με αυτή τη νίκη έφτασε στο 24-2 ρεκόρ, έχοντας πέντε νίκες απόσταση από τις Παρί (19-7) και Βιλερμπάν (19-7) που ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 51-39, 75-62, 92-78.