19.4 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Μίλαν 0-3: Ποδαρικό στο 2024 για τους ροσονέρι με διπλό και τριάρα στη Serie A

Η Μίλαν ισοπέδωσε εκτός έδρας την Έμπολι με 3-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A, με τους Λόφτους-Τσικ, Ζιρού και Τραορέ να υπογράφουν τη νίκη των ροσονέρι

Η Μίλαν έκανε ποδαρικό στο 2024 στη Serie A με τριάρα απέναντι στην Έμπολι στην εκτός έδρας αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Λόφτους-Τσικ, Ζιρού και Τραορέ υπέγραψαν τη νίκη των ροσονέρι, οι οποίοι ανέβηκαν στους 39 βαθμούς και μείωσαν στο -9 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Ρέιντερς βρήκε τον Λεάο, εκείνος ανέβηκε από τα αριστερά γύρισε στον Λόφτους Τσικ, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-1.

Μετά από 20 λεπτά, η Μίλαν πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Μαλέ να παραχωρεί πέναλτι και τον Ζιρού από την άσπρη βούλα να νικάει τον Καπρίλε.

Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Τραορέ τέσσερα λεπτά αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, σκοράροντας στο 88′.

Οι ροσονέρι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πούλισικ κουβάλησε την μπάλα, μοίρασε αριστερά στον Τραορέ, κι εκείνος την έστειλε στη δεξιά γωνία του Καπρίλε, διαμορφώνοντας το 0-3.

ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Εμπουεχί (28′ Ρανόκια), Ισμαϊλί, Βαλούκεβιτς, Λουπέρτο, Γκράσι (74′ Μάριν), Μάλεχ, Γκιάσι, Μπαλντάντσι (57′ Καντσελιέρι), Καμπιάνγκι, Καπούτο (74′ Μαλντίνι).

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (70′ Μπαρτεζάγκι), Κιάερ (84′ Γκάμπια), Ερναντέζ, Φλορέντσι (35′ Χιμένεθ), Λόφτους-Τσικ (69′ Μουσά), Αντλί, Ρέιντερς, Πούλισικ, Ζιρού, Λεάο (84′ Τραορέ).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Μπολόνια – Τζένοα 1-1 (90+5′ Ντε Σιλβέστρι / 20′ Γκούντμουντσον)
Ίντερ – Βερόνα 2-1 (13′ Μαρτίνες, 90+3′ Φρατέζι/ 74′ Ανρί)
Φροζινόνε – Μόντσα 2-3 (56′ Αρουί, 76′ πεν. Σούλε / 18′ Μότα, 45′ Καρμπόνι, 55′ αυτ. Σούλε)
Λέτσε – Κάλιαρι 1-1 (31′ Γκέντρι / 68′ Οριστάνιο)
Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-0 ( 9′ Πιναμόντι)
Έμπολι – Μίλαν 0-3 (11′ Λόφτους-Τσικ, 31′ πεν. Ζιρού, 88′ Τραορέ)
07/01 16:00 Τορίνο – Νάπολι
07/01 16:00 Ουντινέζε – Λάτσιο
07/01 19:00 Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους
07/01 21:45 Ρόμα – Αταλάντα