15.7 C

WRC: Νίκη-ρεκόρ για τον Sebastien Ogier στο Rally Μεξικού

Ο Sebastien Ogier πήρε τη νίκη στο Rally Μεξικού, που τον κάνει τον οδηγό με τις περισσότερες νίκες στο συγκεκριμένο rally. Επιπλέον η νίκη τον ανέβασε στη πρώτη θέση στο πρωτάθλημα των οδηγών.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Thierry Neuville, με τον Βέλγο οδηγό της Hyundai να ολοκληρώνει τον αγώνα 27,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ogier. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο Elfyn Evans, με το δεύτερο Toyota Yaris, τερματίζοντας μόλις 0,4 δευτερόλεπτα πίσω από τον Neuville.1Ο Ogier πήρε και τους 5 επιπλέον πόντους της Power Stage, με τον Tanak να παίρνει τους 4, ο Neuville τους 3, ο Rovampera τους 2 και ο Sordo τον 1.
Επόμενο Rally, αυτό της Κροατίας, που θα διεξαχθεί από τις 20 έως τις 23 Απριλίου.2Αποτελέσματα34Βαθμολογία οδηγών56Βαθμολογία ομάδων7