16.3 C

La Liga: «Στάση» στη Μαγιόρκα για Μπαρτσελόνα – Πεντάρα για Σεβίλλη με Αλμερία

La Liga: «Φρένο» στην πορεία της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα έβαλε η Μαγιόρκα, μετά την ισοπαλία 2-2 στο «Σον Μόιτς», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Βεντάτ Μουρίτσι, όμως, στο 42’ ο Ραφίνια έφερε το ματς στα ίσια (1-1) για τους Καταλανούς. Ωστόσο, η Μαγιόρκα ευτύχησε να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου μέρους με το Αμπντόν Πρατς, που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των «μπλαουγκράνα».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Καταλανοί είχαν την κατοχή, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σημαντικά, αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητό τους, καθώς στο 75’ ο Φερμίν, με το πρώτο του τέρμα στην πρώτη ομάδα, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Αντίθετα, εύκολο βράδυ είχε η Σεβίλλη, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής, καθώς διέλυσε 5-1 την Αλμερία στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Μόλις στο 7’ ο Εν Νεσίρι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ανδαλουσίας και στο επόμενο λεπτό, ο Λουκεμπάκιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 37’ ο Σούσο έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στη Σεβίλλη.

Στα πρώτα λεπτά της «επανάληψης» ο Μεντιμπιλάρ (51’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων, κάνοντας το 4-0, ενώ στο 70’ ο Σουάρες μείωσε για την Αλμερία, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Σάλας στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της La Liga:

Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου

Σεβίλλη-Αλμερία 5-1Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 2-2

Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου

20:00 Μπιλμπάο-Χετάφε20:00 Βιγιαρεάλ-Τζιρόνα20:00 Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας22:30 Βαλένθια-Σοσιεδάδ22:30 Κάντιθ-Ράγιο Βαγεκάνο

Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου

20:00 Γρανάδα-Μπέτις20:00 Θέλτα-Αλαβές22:30 Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

Μπαρτσελόνα 17 -7αγ.Τζιρόνα 16Ρεάλ Μαδρίτης 15Αθλέτικ Μπιλμπάο 13Ατλέτικο Μαδρίτης 10 -5αγ.Βαλένθια 10Ράγιο Βαγεκάνο 10Σοσιεδάδ 9Κάντιθ 8Μπέτις 8Σεβίλλη 7Οσασούνα 7Βιγιαρεάλ 7Χετάφε 7Μαγιόρκα 6 -7αγ.Αλαβές 6Λας Πάλμας 5Θέλτα 4Γρανάδα 3Αλμερία 2 -7αγ.