14.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

GP Σαουδικής Αραβίας 2023: Ο Perez τη νίκη, κρατώντας πίσω τον Verstappen. Έχασε το βάθρο ο Alonso

Ο Sergio Perez ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix της Σαουδικής Αραβίας, αφού κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Max Verstappen, με τη Red Bull να είναι αφοπλιστικά πιο γρήγορη από τους ανταγωνιστές της κατά τουλάχιστον 1 δευτ. ανά γύρο.1Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ξανά ο Fernando Alonso, αποδεικνύοντας ότι η Aston Martin έχει -προς το παρόν- το δεύτερο ταχύτερο μονοθέσιο του grid. Ωστόσο, ο Ισπανός έχασε το βάθρο εξαιτίας μιας ποινής 10 δευτερολέπτων που του επιβλήθηκε μετά το πέρας του αγώνα, που τον έριξε στην 4η θέση, ανεβάζοντας στο βάθρο τον George Russell.2ΑνανέωσηΑκυρώθηκε η ποινή, ο Alonso πήρε πίσω την 3η θέση

Ο Μεξικανός μετέτρεψε τη χθεσινή του pole position στην 5η νίκη της καριέρας του, με τον Ολλανδό teammate του να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το αυτοκίνητο ασφαλείας που βγήκε στον 16 γύρο και να ανακάμπτει από την 15 θέση, για να κάνει τρεις του διαδοχικούς τερματισμούς “1-2” για τη Red Bull
Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Perez έχασε τη θέση του από τον Alonso, αλλά κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία λίγους γύρους αργότερα, ενώ ακολουθώντας την ενδεδειγμένη στρατηγική κατά τη διάρκεια του αυτοκινήτου ασφαλείας, κατάφερε να έχει σε απόσταση ασφαλείας τον Verstappen. Ο τελευταίας ακούστηκε αρκετές φορές στην ενδοεπικοινωνία με την ομάδα του να εκφράζει τις ανησυχίες του για τον άξονα μετάδοσης προς το τέλος του αγώνα.3Ο Alonso πήρε ποινή για τη μη σωστή τοποθέτηση του μονοθέσιου του στη σχάρα της εκκίνησης, που σε συνδυασμό με τον αδυσώπητο ρυθμό των Red Bull, σήμαινε ότι έπρεπε να συμβιβαστεί με την τρίτη θέση.
Οι οδηγοί της Mercedes και της Ferrari δεν είχαν καμία απάντηση στο ρυθμό της Red Bull, καθώς ακολουθούσαν από απόσταση σε σχηματισμό “δύο-δύο”, με τον George Russell να κρατά πίσω του τον Lewis Hamilton, και ο Carlos Sainz τον Charles Leclerc, με τον τελευταίο να μην κρύβει την βαθιά του απογοήτευση.4Ο Alpine ήταν εμφανώς καλύτερη στον δεύτερο αγώνα της σεζόν, μετά το δύσκολο εναρκτήριο αγώνα στο Μπαχρέιν, καθώς ο Esteban Ocon και ο Pierre Gasly συγκέντρωσαν πολύτιμους βαθμούς από την 8η και 9η θέση που τερμάτισαν, αντίστοιχα. Ο Kevin Magnussen ολοκλήρωσε την βαθμολογούμενη 10άδα με τον τελευταίο διαθέσιμο βαθμό για το Haas, αφού 2 γύρους πριν τη καρό σημαία κατάφερε να προσπεράσει την AlphaTauri του Yuki Tsunoda, με τον Δανό να κάνει μια εντυπωσιακή κίνηση στον Ιάπωνα.5Ο Nico Hulkenberg τερμάτισε στη τη 12η θέση με τη δεύτερη Haas, αφήνοντας πίσω του την Alfa Romeo του Zhou Guanyu και τους Nyck de Vries (AlphaTauri), Oscar Piastri (McLaren) και Logan Sargeant (Williams), με τον τελευταίο να είναι το μοναδικό μονοθέσιο της Williams που τερμάτισε (στην 13η θέση), καθώς αυτό του Alex Albon εμφάνισε πρόβλημα στα φρένα του.6Η McLaren ήταν για ακόμα έναν αγώνα απογοητευτική, με την ιστορική βρετανική ομάδα να μην έχει βαθμολογηθεί ακόμα, και να βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.7Οδηγός της ημέραςΤο τεχνικό πρόβλημα κατά τη διάρκεια των κατατακτηρίων του Σαββάτου ανάγκασε τον παγκόσμιο πρωταθλητή να εκκινήσει από την 15η θέση στο grid της πίστας στη Τζέντα, αλλά ο Max Verstappen ανέκαμψε με εξαιρετική οδήγηση στο σημερινό αγώνα, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.8Ο Ολλανδός συγκέντρωσε το 26,3% των ψήφων των θεατών, για να ακολουθήσουν οι Sergio Perez (19,8%), ο Fernando Alonso (14,6%), ο Charles Leclerc (7,2%) και ο Lewis Hamilton (6,7%).9Ταχύτερος γύροςΕκτός από οδηγός του αγώνα, ο Verstappen κατέκτησε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου, κάτι που το κατάφερε στον τελευταίο γύρο του αγώνα. Αυτό του έδωσε την ευκαιρία να διατηρήσει το προβάδισμα στο πρωτάθλημα οδηγών από τον Sergio Perez, με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.10Πιο συγκεκριμένα, ο Ολλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:31.906, για να τον ακολουθήσουν οι Sergio Perez με 1:32.188, Fernando Alonso με 1:32.240, George Russell με 1:32.433 και Carlos Sainz με 1:32.822.11Επόμενος αγώναςΤο επόμενο Grand Prix θα διεξαχθεί το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο, στις 31 Μαρτίου με 2 Απριλίου, στο Albert Partk της Αυστραλίας.12Αποτελέσματα