21 C

GP Ολλανδίας 2023: Νίκη και στη βροχή o Verstappen

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε 2,5 ώρες, ο Max Verstappen μετέτρεψε την pole position σε ακόμα μια νίκη, που τον φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος στην F1. Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη φετινή νίκη του οδηγού της Red Bull -ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Sebastian Vettel και του Alberto Ascari- η 11η της τρέχουσας σεζόν, και η τρίτη στο Ολλανδικό GP.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Fernando Alonso, με την αναβαθμισμένη Aston Martin, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Pierre Gasly, εκμεταλλευόμενος της ποινή των 5 δευτ. του Sergio Perez.

Ο αγώνας ξεκίνησε υπό στεγνές συνθήκες, αλλά στο γύρο σχηματισμού άρχισαν να πέφτουν σταγόνες βροχής που μετατράπηκαν σε έντονη βροχόπτωση στον πρώτο γύρο, με τη πλειοψηφία των οδηγών να μπαίνει άμεσα στα pits για να τοποθετήσει τα ενδιάμεσα ελαστικά. Ωστόσο, υπήρξαν διαχωρισμοί στρατηγικών, καθώς ο Verstappen ήταν ο ένας από μια ομάδα οδηγών που αρχικά έμειναν έξω με τα slicks, και ο Perez ήταν επικεφαλής μιας ομάδας που μπήκε στα pits για τα ενδιάμεσα.

Αυτό που ακολούθησε ήταν μερικοί ξέφρενοι γύροι, καθώς όσοι έκαναν νωρίς μετάβαση στα ενδιάμεσα ανέβηκαν γρήγορα στην κατάταξη, ενώ εκείνοι που έμειναν εκτός για περισσότερο χρόνο με τα slicks έχασαν πολλές θέσεις, πριν η βροχή κοπάσει και η πίστα σταδιακά στεγνώσει.
Με τους οδηγούς της Red Bull να ακολουθούν αυτές τις προαναφερθείσες εναλλακτικές στρατηγικές, ήταν ο Perez που ηγείτο του αγώνα, ενώ ο Verstappen είχε πέσει στην τέταρτη θέση -πίσω από τους Zhou Guanyu και Pierre Gasly. Έχοντας πολύ ανώτερο ρυθμό από αυτούς, ο Verstappen προσπέρασε εύκολα και τον Perez και φαινόταν έτοιμος για μια ακόμα πολύ άνετη νίκη.

Ωστόσο, η βροχή που ήρθε 11 γύρους πριν τη καρό σημαία ήταν εξαιρετικά δυνατή και πιο έντονη από αυτή των πρώτων γύρων, σε βαθμό που οι αγωνοδίκες διέκοψαν τον αγώνα, εξαιτίας της υδρολίσθησης και τα λιμνάζοντα νερά, που είχαν σαν αποτέλεσμα ένα σφοδρό ατύχημα για τον Zhou.
Απέμεναν επτά γύροι για τη καρό σημαία, όταν η δράση συνεχίστηκε και παρά την αρχική πίεση του Alonso, ο Verstappen διατήρησε την ψυχραιμία του και κατάφερε με αποφασιστικότητα να αυξήσει τη διαφορά από τον Alonso και τον Perez, επιβεβαιώνοντας τον θρίαμβό του και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ νικών του Vettel που ίσχυε από τη σεζόν του 2013.

Η δεύτερη θέση του Alonso σηματοδότησε το πρώτο του βάθρο μετά τον Καναδά πριν από περισσότερους από δύο μήνες, ενώ ο Perez τερμάτισε τρίτος αλλά η ποινή των πέντε δευτερολέπτων για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας στο pit lane, ανέβασε στο βάθρο τον οδηγό της Alpine.
Έτσι, ο Perez έπρεπε να συμβιβαστεί με την τέταρτη θέση, ακολουθούμενος από την Ferrari του Carlos Sainz και την Mercedes του Lewis Hamilton, οι οποίοι είχαν πολύ έντονη μάχη στα τελευταία στάδια του αγώνα, με τους Lando Norris, Alex Albon, Oscar Piastri και Esteban Ocon να ολοκληρώνουν τη βαθμολογούμενη 10άδα.
Ο Lance Stroll έχασε για λίγο την είσοδο του στο top 10, ακολουθούμενος από τον Nico Hulkenberg, τον Liam Lawson και τον Kevin Magnussen, με τον οδηγό της AlphaTauri να τιμωρείται με 10 δευτερόλεπτα για παρεμπόδιση στον Δανό στο pit lane.

Εκτός εκείνης της στιγμής, ήταν μια αρκετά δυνατή εμφάνιση για το ντεμπούτο στη F1 για τον 21χρονο Νεοζηλανδό, ο οποίος δεν αντιμετώπισε προβλήματα και κράτησε το μονοθέσιό του στην πίστα, τερματίζοντας τρεις θέσεις πάνω από τον teammate του, Yuki Tsunoda, ο οποίος πήρε ποινή πέντε δευτ., επειδή προκάλεσε σύγκρουση με τον George Russell.
Ο Valtteri Bottas ήταν η μόνη Alfa Romeo που τερμάτισε μετά τη συντριβή του Zhou, παίρνοντας την 15η θέση, μπροστά από τους Tsunoda και Russell, με τον τελευταίο να χάνει την 7η θέση μετά από επαφή με τον Norris κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου, που του προκάλεσε κλατάρισμα στο ελαστικό.
Οδηγός του αγώνα
Ο Fernando Alonso ήταν εξαιρετικός στις ορέξεις του ολλανδικού καιρού και στη βρεγμένη πίστα του Zandvoort. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής κατάφερε να τερματίσει μόλις 3,7 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή του αγώνα, Max Verstappen και να ανεβάσει την Aston Martin στο βάθρο για πρώτη φορά μετά τον Καναδά τον περασμένο Ιούνιο.

Αυτά του τα κατορθώματα ήταν αρκετά για να ψηφιστεί ο Ισπανός ως ο οδηγός του αγώνα, συγκεντρώνοντας το 20,9% των ψήφων. Ακολούθησε ο Alex Albon με το 14% των ψήφων, ο Max Verstappen με το 10,9%, ο Pierre Gasly με το 9,1%, και ο Lewis Hamilton με το 9%.
Ταχύτερος γύρος

Τον επιπλέον βαθμού του ταχύτερου γύρου τον πήρε ο Fernando Alonso, αφού σημείωσε χρόνο 1:13.837 στον 56ο γύρο του αγώνα. Τον ακολούθησε ο Max Verstappen με 1:13,889, ο Lewis Hamilton με 1:13.904, ο Sergio Perez με 1:14.231 και Oscar Piastri με 1:14.299.
Επόμενος Αγώνας
Χωρίς διακοπή, η Formula 1 μεταφέρεται στην Ιταλία για τον πρώτο φετινό αγώνα στη γειτονική χώρα -μετά την ακύρωση του GP Emilia-Romagna. O αγώνας θα διεξαχθεί στην πίστα της Monza από 1 έως 3 Σεπτεμβρίου.