15 C

GP Αυστριας 2023: Ακόμα μια κυρίαρχη νίκη για Verstappen

Ο Max Verstappen ήταν ο νικητής και στο GP της Αυστρίας μετά από έναν πολύ εύκολο και μοναχικό αγώνα, με τη διαφορά των 5 δευτ. από τον δεύτερο Leclerc να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα.

Ο Ολλανδός μπήκε στα pits 2 γύρους πριν την καρό σημαία, και ενώ η διαφορά από το Μονεγάσκο ήταν στα 24 δευτ., ώστε να βάλει φρέσκα ελαστικά και να επιχειρήσει να κάνει τον ταχύτερο γύρο, κάτι που κατάφερε στον τελευταίο του γύρο.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε μετά από αρκετούς αγώνες ο Charles Leclerc, με τον Sergio Perez να ολοκληρώνει την πρώτη τριάδα.
Με τη σημερινή του κυρίαρχη εμφάνιση και νίκη, ο Verstappen πήρε το απόλυτο των βαθμών από την Αυστρία, μετά τη χθεσινή πρωτιά στον Sprint αγώνα, και τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου. Επιπλέον, αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του, η 7η την φετινή σεζόν και 42η στην καριέρα του, ξεπερνώντας αυτές του Ayrton Senna.

Παρά τον γεμάτο δράση αγώνα στο Red Bull Ring, που είδε αρκετούς οδηγούς να παίρνουν ποινές για παραβίαση των ορίων της πίστας και τις αρκετά διαφορετικές στρατηγικές, ο Verstappen ήταν ένας από τους λίγους οδηγούς που έμεινε στην πίστα κατά τη διάρκεια του πρώτου Virtual Safety Car στις αρχές του αγώνα.
Ο Leclerc εκμεταλλεύτηκε το VSC και ήταν για λίγους γύρους πρωτοπόρος του αγώνα, αλλά έμεινε πίσω από τον Verstappen, με τη Red Bull να επιδεικνύει για ακόμα έναν αγώνα τον εξωπραγματικά γρήγορο ρυθμό της. Αυτό απεδείχθη και από την 3η θέση του Perez, ο οποίος ανέκαμψε από τη 15η θέση στο grid, έπειτα από πολλές μάχες στην πίστα.

Αυτό ήταν το πρώτο του βάθρο του Μεξικανού μετά το Grand Prix του Μαϊάμι πριν από τέσσερις αγώνες, προσπερνώντας τον Carlos Sainz στα τελευταία στάδια του αγώνα και αξιοποιώντας στο έπακρο την ποινή του οδηγού της Ferrari για παραβίαση των ορίων της πίστας.
Ο Lando Norris ολοκλήρωσε ένα άκρως ενθαρρυντικό Σαββατοκύριακο για αυτόν και τη McLaren, με τις αναβαθμίσεις της βρετανικής ομάδας να φαίνεται ότι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, καθώς ο Βρετανός τερμάτισε στην 4η θέση, αφήνοντας πίσω του τον Carlos Sainz, την Aston Martin του Fernando Alonso και τους δύο οδηγούς της Mercedes, με τον Lewis Hamilton να βλέπει την καρό σημαία 7ος και τον George Russell μια θέση πιο πίσω. Ωστόσο λόγω των ποινών ο Alonso ήταν 5ος, ο Sainz 6ος, ο Russell 7ος και ο Hamilton 8ος στη τελική κατάταξη.

Ο Stroll πήρε τους δύο βαθμούς της 9η θέσης και την πρώτη 10άδα ολοκλήρωσε Pierre Gasly, όντας ο μοναδικός οδηγός της Alpine που βαθμολογήθηκε, καθώς ο Esteban Ocon δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την 12η θέση

Η Alfa Romeo είχε έναν ήρεμο αγώνα, καθώς ο Zhou Guanyu και ο Valtteri Bottas τερμάτισαν 12ος και 15ος αντίστοιχα. Ο αγώνας του Oscar Piastri ήταν απογοητευτικός και οριοθετήθηκε από την επαφή και την ανάγκη για αντικατάσταση της εμπρός αεροτομής, με τον νεαρό οδηγό της McLaren να τερματίζει στην 16η θέση, ακολουθούμενος από τον Νyck De Vries που πήρε 2 ποινές, 10 και 5 δευτερολέπτων.
Αξίζει να σημειωθεί πως το GP της Αυστρίας επέκτεινε το συμβόλαιο του με την F1 μέχρι το 2030.
Οδηγός του αγώνα
Η εκπληκτική οδήγηση με την αναβαθμισμένη McLaren στο Red Bull Ring έδωσε αυτοπεποίθηση ξανά στον Lando Norris, που του χάρισε τους ψήφους του κοινού για να κερδίσει επάξια το έπαθλο του οδηγού του αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Βρετανός συγκέντρωσε το 26,1% των ψήφων για να ακολουθήσει ο Carlos Sainz με 22,4%, ο Sergio Perez με 21,8%, ο Charles Leclerc με 7,6%, και ο Max Verstappen με το 6,5% των ψήφων.
Ταχύτερος γύρος

Ο Max Verstappen πήρε τον επιπλέον βαθμό του ταχύτερου γύρου στο GP της Αυστρίας, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1:07.012 στον τελευταίο γύρο του αγώνα. Ακολούθησε ο Sergio Perez με 1:08.111, ο Lance Stroll με 1:08.463, ο Lando Norris με 1:08.739, και ο Charles Leclerc με 1:08.820.
Επόμενος αγώνας
Η Formula 1 συνεχίζει στην Ευρώπη χωρίς διακοπή, καθώς ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην Αγγλία και την πίστα του Silverstone, όντας προγραμματισμένος για το επόμενο Σαββατοκύριακο, 7 με 9 Ιουλίου.
Αποτελέσματα
Τα τελικά αποτελέσματα μετά τις ποινές που επιβλήθηκαν στους Sainz (10 δευτ.), Hamilton (10 δευτ.), Gasly (10 δευτ.), Albon (10 δευτ.), Ocon (30 δευτ,), Sargeant (10 δευτ.), De Vries (15 δευτ.) και Tsunoda (5 δευτ.) είναι: