Φορτούνα 4-0: Ο Παυλίδης σκόραρε για έβδομο σερί παιχνίδι, ο Σιόβας σημείωσε αυτογκόλ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
01.10.2023 | 19:42

TWITTER

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε και στο έβδομο φετινό παιχνίδι Eredivisie που έχει αγωνιστεί, ο Δημήτρης Σιόβας πέτυχε αυτογκόλ κι η Άλκμααρ έφτασε σε εύκολη νίκη 4-0 επί της Φορτούνα.

Το αδιανόητο σερί σκοραρίσματος του Βαγγέλη Παυλίδη οδήγησε την Άλκμααρ στην επιστροφή στις νίκες. Στο 4-0 επί της Φορτούνα για την 7η αγωνιστική της Eredivisie συνεισέφερε κι ο Δημήτρης Σιόβας, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ όταν όλα είχαν κριθεί.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 49ο λεπτό παίρνοντας πάσα από… αντίπαλο και περνώντας και τον τερματοφύλακα για να γράψει το 2-0.

Ο Παυλίδης έφτασε τα εννέα γκολ στη σεζόν, πίσω μόνο από τα δέκα του Σαντιάγκο Χιμένες της Φέγενορντ. Με το γκολ αυτό έχει σκοράρει πλέον και στα επτά παιχνίδια της σεζόν για την Άλκμααρ, η οποία με τη νίκη αυτή επέστρεψε στη 2η θέση της Eredivisie, πίσω μόνο από την Αϊντχόφεν.

Στο 82ο λεπτό ο Σιόβας έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα των φιλοξενουμένων με προβολή σε γέμισμα του Ρούμπεν φαν Μπόμελ, γιου του Μαρκ φαν Μπόμελ.