18.7 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Τέταρτος στην Ουγγαρία ο Φραντζεσκάκης: Έτοιμος για το Μόναχο

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στον τελευταίο του αγώνα πριν το Μόναχο.

Ο Έλληνας αθλητής της σφυροβολίας έλαβε μέρος στο μίτινγκ «Ίστβαν Γκιουλάι» στο Σεκεσφέχερβαρ της Ουγγαρίας.

Ο Φραντζεσκάκης κατέλαβε την τέταρτη θέση, με βολή στα 75,40μ. που πέτυχε στη δεύτερη προσπάθεια του. Ο αθλητής είχε μία ακόμη έγκυρη προσπάθεια, στα 71,02 μ., ενώ στις υπόλοιπες βολές του ήταν άκυρος.

Ο ένατος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον είναι έτοιμος για τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου (15-21/8), όπου θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι ανάμεσα στους κορυφαίους της χρονιάς.

Νικητής στον αγώνα ήταν ο Ολυμπιονίκης του Τόκιο και δεύτερος στο Όρεγκον, Βόιτσεκ Νοβίτσκι με 79,96 μ., δεύτερος ο Μπενσέ Χαλάζ (Ουγγαρία) με 79,44 μ. και τρίτος ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Πάβελ Φάιντεκ με 79,15 μέτρα.