16.8 C

Συνέχισε την προέλαση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την προέλασή στον Α’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο των Ανδρών, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες (έχει μια ισοπαλία) στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επιβλήθηκε 12-10 επί της κροατικής Γιαντράν Σπλιτ στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, διατηρείται στην πρώτη θέση του ομίλου της αήττητη με 13 β. και οδεύει ολοταχώς προς το φάιναλ-8 του Βελιγραδίου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που είχαν και τα οποία τους οδήγησαν να αγωνιστούν με μόλις 12 παίκτες και χωρίς φουνταριστό (έλειπε ο Μουρίκης, ενώ ο Κολόμβος ήταν στο ρόστερ, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε), ήταν απολύτως κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Προηγήθηκαν με 4-1 στην πρώτη περίοδο, με 8-4 στο ημίχρονο και με 12-7 στο 24! Οι Κροάτες μείωσαν στο φινάλε με ένα σερί 0-3. Πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό ήταν ο αρχηγός τους Γιάννης Φουντούλης και ο Σέρβος Φίλιπ Φιλίποβιτς, που πέτυχαν από 5 γκολ.

Να σημειωθεί πως το ρόλο του φουνταριστού επωμίστηκαν κατά διαστήματα ο Μπούσλιε και ο Δερβίσης.