Σαν Μαρίνο 3-1: Έμεινε στο κόλπο της απευθείας πρόκρισης στο Euro 2024, σε αναμονή η Ελλάδα

EURO 2024

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ
17.11.2023 | 18:58

Το Καζακστάν, το οποίο είναι υποψήφιο για να συναντήσει την Εθνική Ελλάδας στα ημιτελικά των play offs του Nations League, νίκησε με 3-1 το Σαν Μαρίνο και θα διεκδικήσει μέχρι το φινάλε των προκριματικών την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro.

Το Καζακστάν ονειρεύεται να δηλώσει “παρών” σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του και είναι πιθανό να κοντραριστεί με την Εθνική μας ομάδα στα play offs του Nations League για να βρεθεί πιο κοντά σε αυτό τον μεγάλο στόχο, ωστόσο εμφανίζεται αποφασισμένο να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα που έχει για να πάρει απευθείας… πτήση για τα γήπεδα της Γερμανίας.

Αυτό το έδειξε περίτρανα το βράδυ της Παρασκευής (17/11) όπου υποδέχτηκε το αδύναμο Σαν Μαρίνο για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου των προκριματικών, με την ομάδα του Μαγκόμεντ Αντίεφ να επικρατεί με σκορ 3-1 και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής τις Δανία και Σλοβενία, που σε λίγες ώρες θα μονομαχήσουν στην Κοπεγχάγη στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου.

Ο παίκτης που ουσιαστικά έβαλε την ομάδα του στις ράγες της νίκης ήταν ο Τσεσνόκοφ, κάνοντας το 1-0 στο 19ο λεπτό με ασύλληπτο σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δίνοντας αβαντάζ δύο τερμάτων στους γηπεδούχους με δυνατό σκαστό σουτ εκτός περιοχής στο 51ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και μείωσαν σε 2-1 με τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας, σκοράροντας μόλις για δεύτερη φορά σε αυτή την προκριματική φάση (στον αντίποδα μετρούν 28 γκολ παθητικό), με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο μέχρι το 90′ αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να ρίχνει τίτλους τέλους ο Αϊμπέτοφ γράφοντας το τελικό 3-1 με εύστοχο πέναλτι.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Καΐροφ (54′ Σκβόρτσοφ), Μαλγί, Μαρότσκιν, Μπίστροφ (54′ Ερλάνοφ), Ντοσμαγκαμπέτοφ (61′ Βορογκόφσκι), Τσεσνόκοφ, Μπαϊσεμπέκοφ, Ζούγεφ (74′ Ταπάλοφ), Οράζοφ (54′ Κενέσοφ), Αϊμπέτοφ
ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Μάνουελ Μπατιστίνι, Φάμπρι, Ντι Μάιο (46′ Φραντσόζι), Ρόσι, Τόζι, Αλεσάντρο Γκολινούτσι, Καπικιόνι (90′ Ενρίκο Γκολινούτσι) Μουλαρόνι (90′ Λουναντέι), Λάτζαρι (77′ Πανκότι), Νάνι (27′ Βιταϊόλι)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου

Καζακστάν – Σαν Μαρίνο 3-1 (19′ 51′ Τσεσνόκοφ, 90+2′ πεν. Αϊμπέτοφ / 60′ Φραντσόζι)
17/11 19:00 Φινλανδία – Βόρεια Ιρλανδία
17/11 21:45 Δανία – Σλοβενία

Το πρόγραμμα και τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Καζακστάν – Σλοβενία 1-2 (23′ Σαμορόντοβ / 47′ Μπρέκαλο, 78′ Βιπότνικ)
Δανία – Φινλανδία 3-1 (21′, 82′, 90+3′ Χόιλουντ / 53′ Άντμαν)
Σαν Μαρίνο – Βόρεια Ιρλανδία 0-2 (24′, 55′ Τσαρλς)
Καζακστάν – Δανία 3-2 (73′ πέν. Ζαϊνουτντίνοβ, 86′ Ταγκιμπέργκεν, 89′ Αϊμπέτοβ / 21′, 35′ Χόιλουντ)
Σλοβενία – Σαν Μαρίνο 2-0 (56′ Σέσκο, 60′ αυτ. Ντι Μάιο)
Βόρεια Ιρλανδία – Φινλανδία 0-1 (28′ Κέλμαν)
Φινλανδία – Σλοβενία 2-0 (13′ Πογιάνπαλο, 64′ Άντμαν)
Δανία – Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (47′ Βιντ)
Σαν Μαρίνο – Καζακστάν 0-3 (37′ Βορογκόβσκι, 64′ πέν. Ταγκιμπέργκεν, 90+5′ Ζαϊνουτντίνοβ)
Φινλανδία – Σαν Μαρίνο 6-0 (16′ Καμαρά, 39′ Κέλμαν, 65′, 72′, 74′ Χάκανς, 76′ Πούκι)
Βόρεια Ιρλανδία – Καζακστάν 0-1 (88′ Αϊμπέτοβ)
Σλοβενία – Δανία 1-1 (25′ Σπόραρ / 42′ Χόιλουντ)
Καζακστάν – Φινλανδία 0-1 (78′ Άντμαν)
Δανία – Σαν Μαρίνο 4-0 (26′ Χόιμπεργκ, 28′ Μάλε, 40′ Βιντ, 90+3′ Έρικσεν)
Σλοβενία – Βόρεια Ιρλανδία 4-2 (3′, 56′ Σπόραρ, 17′ αυτ. Έβανς, 42′ Σέσκο / 7′ Πράις, 53′ Έβανς)
Καζακστάν – Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (27′ Σαμορόντοβ)
Φινλανδία – Δανία 0-1 (86′ Χέιμπιεργκ)
Σαν Μαρίνο – Σλοβενία 0-4 (4′ Βιπότνικ, 16′ Μλάκαρ, 61′ Λόβριτς, 67′ Κάρνιτσνικ)
Φινλανδία – Καζακστάν 1-2 (28′ Τέιλορ / 77′ πέν., 89′ Ζαϊνουτντίνοβ)
Βόρεια Ιρλανδία – Σλοβενία 0-1 (5′ Τσέριν)
Σαν Μαρίνο – Δανία 1-2 (61′ Γκολινούτσι / 42′ Χόιλουντ, 70′ Πόουλσεν)
20/11 21:45 Βόρεια Ιρλανδία – Δανία
20/11 21:45 Σαν Μαρίνο – Φινλανδία
20/11 21:45 Σλοβενία – Καζακστάν