18.7 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πρόκριση και για την Σάκκαρη στο US Open

Με το δεξί «ξεκίνησε» η Μαρί Σάκκαρη τις υποχρεώσεις της στο US Open, καθώς νίκησε με 2-0 σετ την Μάρτα Κόστγιουκ (Ουκρανία) και προκρίθηκε στο β΄ γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Κατερίνα Σινιάκοβα, που με τη σειρά της επιβλήθηκε της Αναστάσια Σεβάστοβα επίσης με 2-0 σετ (7-6, 6-3).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιβλήθηκε της Κόστγιουκ (Νο 55 στην παγκόσμια κατάταξη) με 6-4, 6-3, ύστερα από παιχνίδι που διήρκεσε μιάμιση ώρα.

Η Ουκρανή ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 2-0 γκέιμς στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη απάντησε με τον ίδιο τρόπο (2-2) και με τις δυό τους να συμβαδίζουν ως το 4-4, η Ελληνίδα έκανε το καθοριστικό μπρέικ (5-4) κι έφτασε στο 1-0 ύστερα από 40 λεπτά.

Εν συνεχεία η Σάκκαρη προηγήθηκε 2-0, η Κόστγιουκ ισοφάρισε (2-2), αλλά δέχθηκε ξανά μπρέικ από την αντίπαλό της για το 4-3. Η Σάκκαρη κράτησε ύστερα το σερβίς της (5-30 και με νέο μπρέικ έφτασε στο 2-0 και την πρόκριση.