19.3 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Πρεμιέρα με ήττα στο Ευρωβόλεϊ Ανδρών για την Εθνική

Συγκλονιστική ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής ομάδας στο 32ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Α΄ ομίλου, στην Κρακοβία, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ουκρανία με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 22-25, 25-19,15-06).

Οι Έλληνες διεθνείς πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση κι έφτασαν κοντά σε μία σημαντική νίκη, όμως στο τάι μπρέικ δεν βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις σε υποδοχή και επίθεση.

Καθοριστικό σημείο για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ στο οποίο η γαλανόλευκη αν και προηγήθηκε 22-19 τελικά το έχασε με 26-24.  Έτσι αντί να γίνει το 2-0 έγινε το 1-1, με τους Ουκρανούς να το εκμεταλλεύονται στη συνέχεια του αγώνα.

Παρά την ήττα η Εθνική κατάκτησε τον πρώτο βαθμό στη διοργάνωση και πλέον εστιάζει στο επόμενο παιχνίδι, απέναντι στο Βέλγιο το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου στις 18:30.