16.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παραδόθηκε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Παναθηναϊκός

Μόνο στην πρώτη περίοδο κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια ο Παναθηναϊκός την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, από την οποία ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 74-98 για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» παραδόθηκαν άνευ όρων στο ρωσικό συγκρότημα καταγράφοντας τη 14η ήττα σε κά 18 αγώνες έως τώρα, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και με ρεκόρ 11-7 παρέμεινε ασφαλής στην οκτάδα.

Η ελλιπέστατη προετοιμασία του Παναθηναϊκού, λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού, αποτυπώθηκε με τον… χειρότερο τρόπο και στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το 7΄, όταν και προηγήθηκε με 20-17, απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ, η οποία έμενε σε απόσταση αναπνοής εξαργυρώνοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μετά το 7ο λεπτό άνοιξαν το ρυθμό, έτρεξαν σερί 23-0, μετέτρεψαν το υπέρ τους 26-20 του α΄ δεκαλέπτου σε 60-33 στο ημίχρονο και δεν  απειλήθηκαν στη συνέχεια.

Οι Παπαπέτρου (16π.), Πέρι (15π., 3/3τρ.) και Μέικον (11π.) ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι από τον Παναθηναϊκό, ενώ από την ΤΣΣΚΑ, που είχε 17/34 τρίποντα, κορυφαίοι ήταν οι Γκριγκόνις (19π.), Χάκετ (17π.) και Σενγκέλια (16π.).