23.4 C

Βήμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup Ανδρών έκανε ο Παναθηναϊκός στη Σλοβακία, καθώς στο πρώτο παιχνίδι νίκησε την Σπάρτακ Μιγιάβα με 3-1 σετ.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ (18.30) και οι «πράσινοι» χρειάζονται δύο σετ για να προκριθούν.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καταιγιστικοί από τη γραμμή του σερβίς με 15 άσσους, με τους Ερνάντεζ και Φράγκο να έχουν από 5.

Ο διαγώνιος των πρασίνων ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, με τον Ρανγκέλ να κάνει μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 6 μπλοκ και 12 πόντους, ενώ ο Κόβαρ τελείωσε το παιχνίδι με 73% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/11 τελειωμένες, 10π.).

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ άνετα τα δύο πρώτα σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 13-10. Εκεί υπήρξε χαλάρωση και χάθηκε ο ρυθμός και οι γηπεδούχοι με τους Βάτζκα, Βισκούπ έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε δυναμικά στο 4ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς πήρε άνετα τη νίκη με 3-1 σετ.