18.3 C

Παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Λετονίας η Εθνική Ελλάδος

Οι πολλές απουσίες κόστισαν στην Εθνική Ελλάδος και η Λετονία έκανε… πάρτι στο Ηράκλειο, επικρατώντας με 80-60  στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

Η Εθνική Ελλάδος παρουσιάστηκε χωρίς αρκετούς εκ των βασικών της, με σύνθεση ανάγκης και η ποιοτικότερη Λετονία πέρασε πολύ εύκολα από το Ηράκλειο με 80-60 στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Oι Λετονοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0. Η Ελλάδα ισορρόπησε, βρήκε εύκολα καλάθια και η πρώτο περίοδος έκλεισε στο +3 για τους φιλοξενούμενους, 13-16.

Στη δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν προβληματικό στην επίθεση, είχε μεγάλη αστοχία από το τρίποντο και το δίποντο(21,9%) και η Λετονία έκλεισε το ημίχρονο στο +8, 28-36, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τον Στρέλνιεκς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Λετονοί ξεκίνησαν… βομβαρδισμό από το τρίποντο, η Ελλάδα δεν είχε λύσεις και στο 24′, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14 πόντους, 33-47 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +18, 45-63.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Λετονοί ήταν σαφώς ανώτεροι και πιο ποιοτικοί από την «λειψή» ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Εύκολο ”διπλό” με 80-60.

Μετά από αυτή την ήττα η Εθνική έπεσε στο 4-3, οι Λετονοί… καθάρισαν την πρώτη θέση στον όμιλο(6-1) και η εκτός έδρας αναμέτρηση της Δευτέρας με το Βέλγιο είναι «τελικός» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80