22.1 C

«Παρέλαση» της Γουέστ Χαμ στο Μπέρμιγχαμ

Η Γουέστ Χαμ πέρασε ως σίφουνας (4-1) από το «Βίλα Παρκ» απέναντι στην Άστον Βίλα, για τη 10η αγωνιστική στην Premier League.

Μόλις στο 7΄ ο Τζόνσον έκανε ατομική ενέργεια και την τελείωσε με σουτ από πλάγια θέση αιφνιδιάζοντας τον Μαρτίνεζ για το 0-1.

Οι «χωριάτες» ισοφάρισαν με πλασέ του Γουάτκινς από το ύψος του πέναλτι στο 34’ αλλά η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, μιας και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράις με δυνατό σουτ έκανε το 1-2.

Για τη Βίλα τα πάντα κρίθηκαν σε ένα εξάλεπο, στο β΄ ημίχρονο: στο 52΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα – ο Κόνσα κι έξι λεπτά μετά η κεφαλιά του Γουάτκινς πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

Τα γκολ των Φορνάλς (80΄) και Μπάουεν (84΄) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγιες που «έπιασε» τη Μάντσεστερ Σίτι στην τρίτη θέση.