23.2 C

Παναθηναϊκός AKTOR – Ρεάλ Μ. 78-90: Ξεχώρισε ο Ναν, «πλήρωσε» το 3ο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 90-88.

Ένα ματς στο οποίο η αγωνιστική εικόνα του «τριφυλλιού» στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, ωστόσο η Ρεάλ με ένα απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο (26-10 επιμέρους σκορ) κατάφερε να πάρει δεύτερο σερί διπλό στην Ελλάδα, καθώς είχε προηγηθεί αυτό επί του Ολυμπιακού.

Το πρώτο ημίχρονο

Eurokinissi

Με δύο σερί τρίποντα από τον Κέντρικ Ναν και το «τριφύλλι» είχε πάει μπροστά στο σκορ με 21-17 στο 01:51. Ο Μάριο Χεζόνια με 5 σερί πόντους, είχα βάλει μπροστά στο σκορ τη Ρεάλ με 22-21.

Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν 24-23, με τη Ρεάλ μπροστά. Οι «πράσινοι» είχαν 33% στα τρίποντα (2/6) και 58% στα δίποντα (7/12) με τον Ναν να ήταν αυτός που ξεχώρισε με 10 πόντους.

Για τη Ρεάλ ο Γκάμπριελ Ντεκ, ήταν πρώτος σκόρερ με 8 πόντους.

Η Ρεάλ με τρίποντο του Χεζόνια και λέι απ του Καμπάτσο, είχε πάει τη διαφορά στους 9 (26-35) στο 07:26. Ο Γκραντ είχε μειώσει σε 28-35, ενώ ο Λεσόρ με απίστευτο κάρφωμα και εξαιρετική άμυνα στην επίθεση των φιλοξενούμενων, είχε μειώσει σε 5 (30-35) και είχε δώσει την κατοχή στην ομάδα του.

Eurokinissi

Eurokinissi

Όχι μόνο αυτό, αλλά με 7 σερί πόντους του Κέντρικ Ναν, οι «πράσινοι» είχαν πάρει το προβάδισμα με 40-35. Η μεγαλύτερη διαφορά που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι, ήταν +6 (43-37).

Η Ρεάλ παρόλα αυτά, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ (45-46). Οι Μαδριλένοι είχαν εκμεταλλευτεί τα καλά ποσοστά τους στα σουτ, με 73% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα.

Για τον Παναθηναϊκό AKTOR, το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε κυλήσει καλύτερα, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ τους, μιας και είχαν μόνο 1 στη δεύτερη περίοδο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Τους πρώτους πόντους τους δευτέρου ημιχρόνου, τους είχε πετύχει ο Κέντρικ Ναν με βολές, ενώ ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε απαντήσει με τον ίδιο τρόπο.

Ο Μήτογλου στο 07:17, είχε βάλει τον Παναθηναϊκό AKTOR μπροστά με 3 πόντους (51-48). Με τρίποντο του Ντζάναν Μούσα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα, ενώ ακολούθησε καλάθι του Ντεκ, για να γίνει το 51-55.

Η Ρεάλ, είχε πάει τη διαφορά στους 9 (51-60), ο Λεσόρ μείωσε με βολή, ωστόσο με νέο σερί, 10-0 (είχε προηγηθεί 12-0), οι Μαδριλένοι είχαν πολύ μεγάλο προβάδισμα (70-52).

Το τελικό σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν 55-72. Απίστευτο μπάσκετ από τη Ρεάλ, η οποία με επιμέρους σκορ 26-10.

Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο είχε πετύχει το πρώτο καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ ο Μήτογλου είχε κάνει το 60-72.

Ο Γκριγκόνις είχε μειώσει σε 63-72 και ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε πάει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.  Ο Σέρχιο Γιουλ με τρίποντο, είχε σταματήσει το «πράσινο» σερί.

Στο 04:15, ο Γιουλ με τρίποντο είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους 14, με 79-65, δείχνοντας ότι οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα χάνανε το προβάδισμά τους.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, και πήραν τη νίκη με με 90-78.

Το Live του ματς:

– Στους 15 η διαφορά στο 01:28, με καλάθι του Ρούντι (88-73).

– Μπροστά στο σκορ με 83-69 η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Λεσόρ μειώνει με βολές σε 71-83.

– Καλάθι για τον Λούκα Βιλντόσα και ο Παναθηναϊκός AKTOR στο 04:30 είναι πίσω στο σκορ με 65-77.

– Τρίποντο του Γιουλ για το 75-63.

– Σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό και μονοψήφια η διαφορά (63-72).

– Πρώτο καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

– Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι είναι μπροστά με 72-55.

– Νέο σερί από τη Ρεάλ (10-0) και η διαφορά έχει πάει στους 18 (52-70).

– Το σερί της Ρεάλ σταμάτησε στο 12-0 μετά από καλάθι του Ταβάρες για το 51-60. Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε μειώσει με βολή του Λεσόρ.

– Νέο τρίποντο ο Μούσα στο 04:50, μπροστά στο σκορ για 7 η Ρεάλ (51-58).

– Ο Μήτογλου στο 07:17, είχε βάλει τον Παναθηναϊκό AKTOR μπροστά με 3 πόντους (51-48). Με τρίποντο του Ντζάναν Μούσα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα, ενώ ακολούθησε καλάθι του Ντεκ.

– Ίδιος τρόπος για τη Ρεάλ και ο Ντεκ είχε «απαντήσει».

– Με δύο εύστοχες βολές, ο Κέντρικ Ναν είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του δευτέρου ημιχρόνου στο 09:42.

– Φανταστικός ο Ναν με 20 πόντους.

– Η Ρεάλ πέτυχε μπάζερ μπίτερ δίποντο με τον Καμπάτσο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-45.

– Στο +6 το «τριφύλλι» με τρίποντο του Γκραντ (43-37). Με δύο σερί εύστοχες επιθέσεις, οι Μαδριλένοι είχαν μειώσει στον πόντο 45-44.

– Μπροστά ο Παναθηναϊκός AKTOR με 40-35. Απίστευτος Κέντρικ Ναν.

– Δύο σερί «μαγικά» καρφώματα από τον Ματίας Λεσόρ.

– Η Ρεάλ με τρίποντο του Χεζόνια και λέι απ του Καμπάτσο, είχε πάει τη διαφορά στους 9 (26-35) στο 07:26. Ο Γκραντ είχε μειώσει σε 28-35.

– Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πέτυχε ο Σέρχιο Γιουλ με τρίποντο στο 09:26. Η απάντηση του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν με κάρφωμα του Λεσόρ στο 08:42.

– Τέλος πρώτου δεκαλέπτου, η Ρεάλ είναι μπροστά με 23-22.

– Ο Μάριο Χεζόνια με 5 σερί πόντους, είχα βάλει μπροστά στο σκορ τη Ρεάλ με 22-21.

– Δύο σερί τρίποντα από τον Κέντρικ Ναν και το «τριφύλλι» είχε πάει μπροστά στο σκορ με 21-17 στο 01:51.

– Ο Ντίνος Μήτογλου στο 04:08, είχα βάλει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκός AKTOR (13-12), ενώ είχε ακολουθήσει δίποντο του Βιλντόσα.

– Με γκολ-φάουλ του Μπαλτσερόφσκι, οι «πράσινοι» είχαν μειώσει στο καλάθι (7-9) στο 05:41, ενώ ο Μήτογλου στην αμέσως επόμενη επίθεση, είχε ισοφαρίσει.

– Στο 08:32 ο Ντζάναν Μούσα, είχε κάνει το 2-7, δίνοντας για πρώτη φορά στην ομάδα του προβάδισμα 5 πόντων.

– Ο Εντιαγέ είναι αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, στο 09:36. Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε απαντήσει στην αμέσως επόμενη επίθεση με τον Κέντρικ Ναν.

– Παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες, με το ΟΑΚΑ να έχει γεμίσει και οι φίλοι του Παναθηναϊκού να έχουν δημιουργήσει μία υπέροχη ατμόσφαιρα.

Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ για τη Euroleague. Ο Παναθηναϊκός AKTOR, υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη 13η αγωνιστική.

Οι Μαδριλένοι μετά τη νίκη τους στο «ΣΕΦ» επί του Ολυμπιακού, έχουν ένα ακόμη ματς επί ελληνικού εδάφους στη διαβολοβδομάδα. Με ρεκόρ 11-1, η Ρεάλ, είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός AKTOR, προέρχεται από την εκτός έδρα ήττα από την Εφές. Οι «πράσινοι», θέλουν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ (SOLD OUT), να επιστρέψουν στις νίκες και να υποχρεώσουν τους Μαδριλένους στη δεύτερη φετινή τους ήττα.

Ο Μάριο Χεζόνια, επιστρέφει στο αγαπημένο του ΟΑΚΑ. Με το που βγήκε για προθέρμανση, ο Κροάτης αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει για την τελική τους προθέρμανση και ετοιμάζονται για το πολύ σημαντικό ματς.