17.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός 80-72: «Πληγώθηκε» από τα ριμπάουντ και την άμυνα

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την έκτη αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» μείνανε μακριά από τις καλές εμφανίσεις και γνώρισαν την ήττα με 80-72.

Το πρώτο ημίχρονο

Η Μπαρτσελόνα είχε πάρει το προβάδισμα με τον Ντα Σίλβα στα 09:40. Είκοσι δευτερόλεπτα αργότερα, ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει το πρώτο του καλάθι (τρίποντο Γκραντ) και είχε πάρει το προβάδισμα.

Eurokinissi

Σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα έξι πόντων στο 05:17 (13-7) χάρις σε καλάθι του Κάλινιτς.

Ο Παναθηναϊκός που είχε θέμα αμυντικά από τα σουτ μέσης απόστασης, είχε μειώσει στον πόντο στο 03:11 χάρις σε δίποντο του Γκραντ και τρίποντο του Γκάι.

Eurokinissi

Η Μπαρτσελόνα είχε πάρει προβάδισμα 21-17 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, όμως το «τριφύλλι» με γκολ-φάουλ του Γκραντ, έκανε το 21-20.

Φανταστική πρώτη περίοδος για τον Τζεράια Γκραντ, ο οποίος είχε τους 10 απ’ τους 20 πόντους της ομάδας του. Οι «πράσινοι» είχαν βελτιώσει την άμυνα τους με το πέρας του χρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Λεσόρ ισοφάρισε με βολή στο 09:36. Η Μπαρτσελόνα που είχε πάρει και πάλι προβάδισμα για έναν πόντο, με ένα σερί 8-0, είχε «αέρα» εννιά πόντων (31-22) στα 06;20.

Στα 05:16, οι «πράσινοι» με τρίποντο του Γκριγκόνις, είχαν μειώσει σε 33-28. Ωστόσο οι Ισπανοί με ένα σερί 6-0, είχαν πάει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (39-28) στα 02:35.

Ο Παναθηναϊκός, ήταν αυτός που με τον Λεσόρ πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 45-33.

Κακή αντίδραση από την άμυνα του ΠΑΟ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να έχει συνολικά ένα τρομερό ποσοστό 64% με 16 στα 25 δίποντα. Τα ριμπάουντ αποτελούσαν άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα, μιας και οι Ισπανοί είχαν 24 και το «τριφύλλι» 9.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 09:42 ο Τζαμπάρι Πάρκερ με δίποντο είχε πάει τη διαφορά στους 14. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο θέμα στο σκοράρισμα και τα πρώτα πέντε λεπτά είχε μόλις 4 πόντους, με καλάθια των Μήτογλου και Γκραντ.

Η Μπαρτσελόνα που είχε τον απόλυτο έλεγχο, στα 03:39, με τρίποντο του Σατοράνσκι, είχε πάει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 (61-41).

Το δεκάλεπτο δεν ολοκληρώθηκε καλά για τον Παναθηναϊκό, μιας και μετά από δίποντο του Μπριθουέλα, ήταν πίσω στο σκορ με 71-48.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με ένα καλάθι του Πάρα και ένα του Μπριθουέλα, η Μπαρτσελόνα προηγούνταν με 75-48.

Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 15-0, είχε μειώσει τη διαφορά στους  (75-61). Η ελληνική ομάδα δεν τα παρατούσε και κυνηγούσε να μειώσει τη διαφορά και στα 00:42 ο Μωραΐτης είχε κάνει το 78-67.

Η Μπαρτσελόνα τελικά, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-72, με τον Μπαλτσερόφσκι να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του αγώνα. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.