18.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ο γιος του Juan Pablo Montoya στην Red Bull Junior Team

Ο γιος του Juan Pablo Montoya, ο Sebastian Montoya έγινε μέλος της Red Bull Junior Team για το 2023. Ο πατέρας του, έχει πάρει επτά νίκες σε Grand Prix της Formula 1, έχει γίνει πρωταθλητής στην F3000, πρωταθλητής στο CART και δύο φορές νικητής του Indy 500.
Ο 17χρονος Κολομβιανός τερμάτισε το 2021 τέταρτος στο ιταλικό πρωτάθλημα της Formula 4 και 9ος στο ADAC F4 και πέρυσι ήταν 13ος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Formula Regional, ενώ ανέβηκε 2 φορές στο βάθρο.

Ο νεαρός Montoya αγωνίστηκε επίσης σε αρκετούς IMSA αγώνες με LMP2 μονοθέσιο και σε δύο αγώνες στην F3 όπου τερμάτισε όγδοος και τις δύο φορές. Επιπλέον συμμετείχε στις δοκιμές μετά το τέλος της περσινής σεζόν της Formula 3.

Ο Sebastian Montoya πρόκειται να λάβει μέρος στο Formula Περιφερειακό Πρωτάθλημα Μέσης Ανατολής τους επόμενους δύο μήνες με τη ομάδα της Hitech.