22.9 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Νίκη – ανάσα για την Άιντραχτ

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» (2-1) επί του Ολυμπιακού για το Europa League, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «γκραν γκινιόλ», καθώς στο 75ο λεπτό ο Ρόντε, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε προβάδισμα στην Άντραχτ.

Στο 90΄+2 ο Ίτεν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Μπόρε έγραψε το τελικό 1-2.

Νωρίτερα, ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στην Κολωνία με την τοπική ομάδα να παίρνει στο τέλος την ισοπαλία από την Ουνιόν Βερολίνου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Μοντέστ, που πέτυχε και τα δύο γκολ, το πεώτο στο 7΄ και το δεύτερο στο 87ο λεπτό.

Η Ουνιόν είχε ισοφαρίσει στο 9΄ με τον Ρίερσον και είχε πάρει προβάδισμα στο 45΄ με τον Πρόμελ.

Νωρίτερα, με το γκολ του Στέφαν Γιόβετιτς στο 42ο λεπτό η Χέρτα προηγήθηκε στο Βερολίνο της Μπάγερ, αλλά η ομάδα του Λεβερκούζεν κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Άντριτς.