16.7 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Με απίθανο ξέσπασμα στο τέλος έμειναν ζωντανοί για την τετράδα οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Βιλερμπάν για 35 σχεδόν λεπτά, όμως εν τέλει ξέσπασε και επικράτησε με 80-64 στον πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague, παραμένοντας «ζωντανός» για τη μάχη της τετράδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ρυθμό στην επίθεσή τους, κυκλοφορώντας ιδανικά την μπάλα και δημιουργώντας παιχνίδι από τη ρακέτα χάρη στον Μουσταφά Φολ ο οποίος έφθειρε τους αντιπάλους του με φάουλ, φόρτωσε το γαλλικό καλάθι και ήταν καταλυτικός για τον Ολυμπιακό ο οποίος έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +13 (17-4). Η Βιλερμπάν έβγαλε μια αντίδραση και έκλεισε την 1η περίοδο με το σκορ στο 20-12.

Στη συνέχεια, οι Γάλλοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και το κατάφεραν αφού έκαναν τη ζημιά στη ρακέτα χάρη στον Γιουσουφά Φολ, εν τη απουσία του Μουσταφά Φολ και κατάφεραν να αντιδράσουν ξανά στο διψήφιο προβάδισμα που έχτισε ο Ολυμπιακός για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 43-35, την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν στο πίσω μέρος του παρκέ.

Στο δεύτερο μέρος, η χαλάρωση αυτή συνεχίστηκε σε μεγαλύτερο βαθμό, με την Βιλερμπάν όχι μόνο να έμενε μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα αλλά και να περνάει και μπροστά με 54-55 στο τέλος της 3ης περιόδου, την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν ασύνδετος στη δική του επίθεση και η αστοχία από την περιφέρεια του έβαλε μεγαλύτερα προβλήματα.

Η Βιλερμπάν διατήρησε την ανταγωνιστική της εικόνα ακόμα και έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα περνώντας μπροστά με 59-61. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες ανέβασαν άμεσα στροφές, σκλήρυναν την άμυνά τους και βρήκαν αυτοπεποίθηση στο μπροστινό μέρος του παρκέ για να τρέξουν ένα εντυπωσιακό 18-0 σερί κάνοντας το 77-61 και εν τέλει φτάνοντας στη νίκη με 80-64.

Με αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 19-12, διατηρώντας τη θέση τους στην πρώτη εξάδα την οποία και θέλουν να εξασφαλίσουν στις επόμενες αγωνιστικές ώστε να μη μπλέξουν με τη διαδικασία των play-in, ενώ παράλληλα διατηρούν τις πιθανότητές τους ζωντανές για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάνααν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/42 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 15 φάουλ