18.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Κυπελλούχος Κροατίας σε απίστευτο τελικό η Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Το 16ο τρόπαιο Κυπέλλου Κροατίας πρόσθεσε στη συλλογή της η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ίσως στον κορυφαίο τελικό των τελευταίων ετών, που διεξήχθη στο ουδέτερο «Ράντνικ» στην Βέλικα Γκόριτσα, η Ντιναμό επικράτησε της Ίστρα με 6-3, κι έκλεισε την χρονιά κατακτώντας το νταμπλ, μιας κι έχει ήδη εξασφαλίσει και το εφετινό πρωτάθλημα (22ο).

Στον δεύτερο τελικό Κυπέλλου που συμμετείχε από την ημέρα της ίδρυσής της, η Ίστρα δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο, όπως είχε συμβεί και το 2003, όταν είχε ηττηθεί από τη Χάιντουκ.

Ο φαινομενικά «περίπατος» της Ντιναμό εξελίχθηκε σε «θρίλερ», μιας και η ομάδα της κροατικής πρωτεύουσας αν και προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο (5΄ Όρσιτς, 9΄ Αντέμι, 33΄ Μάγερ), πίστεψε ότι το ματς τελείωσε με αποτέλεσμα η Ίστρα να μειώσει σε 3-2 μέσα σε δύο λεπτά (52΄, 53΄ ο Χάρα), με αυτογκόλ του Σουτάλο στο 59΄ έγινε το 4-2, αλλά στο 64΄ ο Γκρζαν έβαλε ξανά… φωτιά στον τελικό.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Όρσιτς στο 75΄, με το οποίο έγινε το 5-3, ενώ στο 84΄ ο Γκαβράνοβιτς πρόσθεσε κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.