17.4 C

«Καθάρισε» από το πρώτο δεκάλεπτο την Μπάγερν ο Ολυμπιακός

Οι Πειραώτες επικράτησαν με 77-69

Τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών στη Euroleague, έδωσε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 77-69 της Μπάγερν Μονάχου, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης, δίνοντας θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους (7-6) και υποχρεώνοντας τη γερμανική ομάδα στην έβδομη ήττα της.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με τη γνωστή του καλή του άμυνα υποχρέωνε σε λάθη ή κακές επιλογές τους φιλοξενούμενους ενώ μπροστά τα μακρινά σουτ των Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου και Πίτερς τον έβαλαν από νωρίς σε θέση οδηγού (13-2, 5’). Το τάιμ άουτ του Λάσο δεν άλλαξε και πολλά ως προς τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα η εναρκτήρια περίοδος να τελειώσει με 24-8.

Οι γηπεδούχοι είχαν σαφέστατη υπεροχή σε ποιότητα και λύσεις, αλλά κυρίως στην αμυντική τους προσήλωση με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ μετά από πόντους των Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ να πάει στους 19 πόντους (35-16, 16’). Η Μπάγερν πάντως ήταν η ομάδα που έκλεισε καλύτερα το ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Μπόνγκα και ένα μακρινό τρίποντο του Γουάιντεμαν πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει έστω σε μικρό βαθμό, τη διαφορά (41-29).

Στον Ολυμπιακό γνώριζαν καλά πως βγαίνοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο εικοσάλεπτο έπρεπε να κάνουν δύο πράγματα, να μείνουν συγκεντρωμένοι και να παίξουν καλή άμυνα. Στα πρώτα λεπτά φρόντισαν να τον δικαιώσουν (48-29, 23’), ωστόσο πολύ γρήγορα του έδωσαν δικαίωμα για φωνές και τάιμ άουτ με τον Εντουαρντς να «ξυπνά» και να κάνει το 48-39 (27’) με σερί 10 αναπάντητων πόντων.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήθελαν να παίξουν με τη φωτιά και να δώσουν ελπίδες στη Μπάγερν και έτσι φρόντισαν από τις πρώτες κατοχές του τελευταίου δεκαλέπτου να το κάνουν πράξη (61-46, 32’). Οι φιλοξενούμενοι πάντα έβρισκαν ένα εύστοχο μακρινό σουτ που δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να ξεμακρύνει περισσότερο, αλλά και ποτέ δεν έριχναν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο πόντων (70-58, 37’). Στο τελευταίο λεπτό αυτό άλλαξε με τα καλάθια του Χάρις να μειώνει σε 75-69, αλλά να μην υπάρχει χρόνος για κάτι περισσότερο και την κόρνα της λήξης να βρίσκει το σκορ στο 77-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 14 (1), Κάνααν 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 7, Παπανικολάου 8 (2), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2), Μιλουτίνοβ 12, Σίκμα 1, ΜακΚίσικ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πάμπλο Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 9 (3), Φρανσίσκο 10 (2), Έντουαρντς 11 (1), Βάιντεμαν 5 (1), Γκίφεϊ, Ράντοντσιτς 3, Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1), Μπράνκοβιτς 5 (1), Χαρτσένκοφ 4 (1), Μπούκερ 4, Γκιλεσπί 4

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69