18.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ισόπαλη στην πρεμιέρα η Μπάγερν

Η πρωταθλήτρια της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα.

Η πρεμιέρα της νέας περιόδου στην Γερμανία βρήκε τους Βαυαρούς να φεύγουν μεν αήττητοι από το Μπορούσια Παρκ απέναντι στην Γκλάντμπαχ, αλλά όχι με το «τρίποντο», καθώς η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο 45λεπτο.

Όπως έγινε και στα φιλικά προετοιμασίας, έτσι και στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν 2021/2022, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, απέτυχε να πάρει την πρώτη της νίκη (0-2-3) μετά την κατάκτηση του 9ου σερί και 31ου τίτλου στην ιστορία της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10΄ με τον Πλεά, αλλά τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε πέρυσι, ανοίγοντας λογαριασμό με το πρώτο εφετινό του τέρμα.