15 C

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με 73-70 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 8η αγωνιστική της Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-2.

Το αχαϊκό συγκρότημα, από την άλλη, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Γιάννη Χριστόπουλο, υποχώρησε στο 2-4.

Ο Μίτσελ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο καλύτερος της Ένωσης, με τον Μάντσεν να προσθέτει 14 πόντους και τον Φρέιζιερ 13 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κουλμπόκα τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ ο Κόντιτ είχε 10.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-20 στο 15΄, ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 27-27 και το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 34-31. Δύο τρίποντα του Κουλμπόκα στο 25΄ έδωσαν προβάδισμα στους Πατρινούς με 45-41.

Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν άμεσα και ξαναπήραν προβάδισμα, αλλά ο Προμηθέας με τρίποντο του Μουράτου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο φέρνοντας μπροστά στην ομάδα του με 56-55.

Φρέιζιερ και Φλιώνης με προσπάθειες έξω από τα 6,75 έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ και ο Μίτσελ έγραψε το 65-60 στο 35΄, πριν ο Κόντιτ μειώσει σε 67-66.

Φρέιζιερ και Μακγκρίφ έκαναν το 73-66 στο 38΄, με τον Προμηθέα να μειώνει το σκορ στο τέλος αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην ανατροπή και την ΑΕΚ να κρατά τη νίκη.