18.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Δουβίκας η σούπερ αλλαγή της Θέλτα, γκολ και ασίστ μέσα σε 10 λεπτά

Η χρονιά σίγουρα δεν κυλάει καλά για τη Θέλτα, η οποία μάχεται για την παραμονή της στη La Liga. Η ομάδα από το Βίγκο φιλοξένησε τη Λας Πάλμας για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος σε μία αναμέτρηση που είχε τον χαρακτήρα του «must win». Μπορεί οι γηπεδούχοι να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0, ωστόσο με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο, πήραν μία σπουδαία νίκη με 4-1.

Ένα ματς στο οποίο, φρόντισε να εντυπωσιάσει ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 66′. Μετά από πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ο Έλληνας επιθετικός μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 3-1, ενώ στο 76′, έδωσε ασίστ στον Ιάγκο Άσπας για το τελικό σκορ.

Μέσα σε δέκα λεπτά, ο 24χρονος είχε γκολ και ασίστ, κάτι το οποίο δεν περνάει απαρατήρητο από τον Γκιράλντες, ο οποίος ξέρει ότι μπορεί να υπολογίζει στον Δουβίκα για τα επόμενα ματς του πρωταθλήματος. Η Θέλτα έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την 18η Κάντιθ.