24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Βουλιαγμένη 12-7: «Kόκκινο» το ντέρμπι στο Champions League πόλο

Σπουδαία εμφάνιση του Ολυμπιακού που επικράτησε με σκορ 12-7 της Βουλιαγμένης στο «Παπαστράτειο» στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Champions League πόλο γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες είχαν το προβάδισμα και στα τέσσερα οκτάλεπτα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 3-2 με τις δύο ομάδες να μάχονται. Η δεύτερη περίοδος άνηκε δικαίως στις παίκτριες του Ολυμπιακό που ολοκλήρωσαν το οκτάλεπτο πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα έναντι 1 της Βουλιαγμένης.

Στη τρίτη περίοδο η Βουλιαγμένη πίεσε περισσότερο πετυχαίνοντας 3 γκολ, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν της έδωσαν την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, μιας και πέτυχαν και αυτές τρία γκολ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, πήραν την νίκη με σκορ περιόδου 2-1 και συνολικό 12-7, κάνοντας ένα βήμα προς την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στη βαθμολογία του ομίλου ο Ολυμπιακός πέρασε στην κορυφή με 6 βαθμούς και ακολουθούν Βουλιαγμένη με 3, Μεντιτερανί και UVSE με 0 βαθμούς.