18.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Βελτιωμένος ο Ολυμπιακός, 1-0 την Αλκμάαρ

Στην προτελευταία δοκιμή πριν από τις αναμετρήσεις με τη Μακάμπι Χάιφα για το β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 την Αλκμάαρ.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης με τους Ολλανδούς ήταν ο Παπού Σισέ με κεφαλιά στο 45ο λεπτό, από κόρνερ του Ζινκερνάγκελ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά από την αρχή.

Ντεμπούτο ως βασικός έκανε ο Βρσάλικο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρέαμπτσιουκ αποσόβησε την ισοφάριση αποκρούοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Τι μένει ως τελική εντύπωση; Η βελτίωση της πειραϊκής ομάδας στην ανασταλτική λειτουργία, καθώς ήταν συμπαγής και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα όπως στην Αυστρία.

Από την άλλη, δημιουργικά ο Ολυμπιακός προβλημάτισε σε ακόμη έναν αγώνα, καθώς το παιχνίδι του ήταν προβλέψιμο και χωρίς πολλές επιλογές, αλλά η προετοιμασία (και οι μεταγραφές) δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη.

Η πρόβα τζενεράλε για την αναμέτρηση με τους Ισραηλινούς θα διεξαχθεί το βράδυ της Δευτέρας (11/7, 21:00) με αντίπαλο τον Άρη, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».