20 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Wimbledon: H Ζαμπέρ ξανά στον τελικό, στερώντας από τη Σαμπαλένκα το Νο.1

Η Ονς Ζαμπέρ νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-1 και για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα παίξει στον τελικό στο Wimbledon.

Η Ονς Ζαμπέρ είναι μαχήτρια και το έδειξε για άλλη μια φορά στο αγαπημένο της πια Wimbledon. Η 28χρονη Τυνήσια σε έναν αμφίρροπο ημιτελικό νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 6-7(5), 6-4, 6-3 και όπως και πέρυσι θα αγωνιστεί στον τελικό του Wimbledon για τον πρώτο της τίτλο σε Grand Slam.

Αντίπαλός της στον μεγάλο αγώνα του Σαββάτου (15/7) η Τσέχα, Βερόνικα Βοντρούσοβα.

The 2023 Ladies’ Singles final is set.#Wimbledon pic.twitter.com/Gu3lgPUtn1

— Wimbledon (@Wimbledon) July 13, 2023

Η Ζαμπέρ έγινε η δεύτερη παίκτρια που πετυχαίνει το back to back σε τελικούς στο Wimbledon, κάτι που έκανε η Σερένα Γιουίλιαμς τη διετία 2018-2019.

Η Αμερικανίδα ηττήθηκε και στις δύο περιπτώσεις από την Ανζελίκ Κέρμπερ και τη Σιμόνα Χάλεπ, αντίστοιχα, η Ζαμπέρ πέρυσι δεν τα κατάφερε με τη Ριμπάκινα, τώρα έχει τη δεύτερη ευκαιρία της.

Outrageous Ons

This stunning forehand winner from @Ons_Jabeur is today’s Play of the Day presented by @BarclaysUK #Wimbledon pic.twitter.com/9t82Z4A02h

Απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα η Ζαμπέρ βρέθηκε δύο games μακριά από τον αποκλεισμό (6-7, 2-4), όμως δεν τα παράτησε.

Αρχικά μείωσε σε 4-3, με break ισοφάρισε 4-4, σερβίροντας προσπέρασε με 5-4 και με νέο break πήρε το σετ με 6-4. Στο 3ο σετ η Ζαμπέρ με το 3ο break στον αγώνα ξέφυγε με 4-2 και μετά 5-2, για να κλείσει με άσο το 9o game για το 6-3 και την πρόκριση.

ONS-TOPPABLE 🇹🇳@Ons_Jabeur produces a stunning comeback against No.2 seed Aryna Sabalenka to reach the ladies’ final, 6-7(5), 6-4, 6-3 #Wimbledon pic.twitter.com/cFSnkIn55Y

Η Σαμπαλένκα έχασε την ευκαιρία μετά το Australian Open, να κατακτήσει και το Wimbledon και κυρίως να βρεθεί για πρώτη φορά στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, εκεί όπου παραμένει η Ίγκα Σβιόντεκ.