23.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Premier League: Συγκλονιστική ανατροπή για Λίβερπουλ, η Τσέλσι σήκωσε… κεφάλι κόντρα στην Μπράιτον [vid]

Η Λίβερπουλ επέστρεψε από την… κόλαση και κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 της Μπράιτον στο «Άνφιλντ», ενώ έχανε με 3-2 μέχρι και το 86ο λεπτό. Σπουδαία νίκη για τη «μαχητική» Τσέλσι με 3-2 απέναντι στην Μπράιτον, μολονότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 45′ λόγω αποβολής του Κόνορ Γκάλαχερ. Ισοπαλίες στα Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας (1-1) και Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα (2-2).

Τέτοιες ανατροπές και τέτοιο δράμα… μόνο η Λίβερπουλ! Η 14η αγωνιστική της Premier League εξακολουθεί να προσφέρει θέαμα και οι «κόκκινοι» παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας. Το τρομερό φάουλ του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 20ο λεπτό και η «οβίδα» του ΜακΆλιστερ στο 38′ είχαν δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Η Φούλαμ ισοφάρισε δις (σε 1-1 και σε 2-2) με τους Χάρι Γουίλσον στο 24′ και Κένι Τετέ στο 45+3′, ενώ γύρισε το ματς… τούμπα στο 80′ με τον Μπόμπι ΝτεΚόρδοβα Ριντ.

Ωστόσο, η Λίβερπουλ έκανε ανατροπή στην… ανατροπή με φοβερό σουτ του Γουατάρο Έντο στο 87′ και στο αμέσως επόμενο λεπτό (88′) σκόραρε ο Άρνολντ ξανά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα για το τελικό 4-3.

Σπουδαίο «τρίποντο» για την Τσέλσι με 3-2 κόντρα στην Μπράιτον. Δύο γκολ ο Έντσο Φερνάντες (17′ και 65′), το δεύτερο με πέναλτι, το άλλο ο Κόλγουιλ απέναντι στην πρώην του ομάδα για τους «μπλε» του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο. Ο Μπουονανότε και ο Ζοάο Πέδρο πέτυχαν τα δύο γκολ για τους «γλάρους» (43′ και 90+2′ αντίστοιχα).

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ στο 13′ με τον Κούντους, όμως ο Έντουαρντ βρήκε δίχτυα στο 53ο λεπτό και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Κρίσταλ Πάλας.

Τέλος, η Μπόρνμουθ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Άστον Βίλα. Ο Σεμένιο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 10ο λεπτό, αλλά ο Μπέιλι με υπέροχο τρόπο ισοφάρισε σε 1-1 για τους «χωριάτες». Ο Σολάνκε με ωραία προσποίηση και πλασέ έκανε το 2-1 για τα «κεράσια», ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό από τον Όλι Γουότκινς.