24.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

O Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με πρωταγωνιστή τον Κάναν (72-81)

Ένας εμφανώς καταπονημένος Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε Γουίλιαμς-Γκος και Σίκμα με ενοχλήσεις, είχε τον Αϊζάια Κάναν σε εξαιρετική ημέρα και έτσι νίκησε 81-72 τον Άρη, στην πρεμιέρα της Basket League

Έφυγε «λαβωμένος», αλλά νικητής από το Αλεξάνδρειο ο Ολυμπιακός!

Με εμφανή τα σημάδια της κούρασης από το «αιώνιο» ντέρμπι, οι Πειραιώτες βρήκαν… κουράγιο από τον εκπληκτικό Αϊζάια Κάναν και νίκησαν 81-72 τον Άρη, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του ήδη τους Φαλ, ΜακΚίσικ και Μπραζντέκις, ενώ εγκατέλειψαν το ματς με προβλήματα οι Γουίλιαμς-Γκος και Σίκμα.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κάναν, ο οποίος ήταν κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα. Καλή εμφάνιση και από τον Άλεκ Πίτερς με 15π., ενώ 14π. και 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Η κούραση των παικτών του Μπαρτζώκα φάνηκε από τα 19 λάθη που έκαναν.

Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16 πόντους, με τον Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς να σημειώνει 14π.

Το ματςΜε τους Ντε Σόουζα, Μπλούμπεργκς, Καρ, Γκάλινατ και Μποχωρίδη ξεκινά ο Άρης, ενώ ο Ολυμπιακός Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Καλύτερη αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στην αναμέτρηση, με τους Πίτερς και Μιλουτίνοφ να τους πηγαίνουν στο νταμπλ σκορ (5-10), στο 5’. Οι «κίτρινοι» απάντησαν με τα τρίποντα του Μπλούμπεργκς και πλησίασαν στον πόντο (11-12). Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες έλεγξαν το παιχνίδι μέσα από την άμυνά τους και τους Παπανικολάου και Γουόκαπ για το +7 (16-23), με τον Τολιόπουλο να διαμορφώνει το 18-23 της πρώτης περιόδου.

Με το καλάθι και φάουλ του Πίτερς μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +8 (18-26). Στη συνέχεια, ακολούθησαν απανωτά λάθη από τους «ερυθρόλευκους» με τον Γκάλινατ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να σπρώχνει τον Άρη σε επιμέρους σκορ 11-1, για το προβάδισμα (29-27), το διατήρησε μέχρι το 15’. Ο Κάναν με τρίποντο έσπασε το… ρόδι για τους Πειραιώτες (29-30), όμως με την επιστροφή των Μπλούμπεργκς και Μποχωρίδη οι «κίτρινοι» αντέδρασαν για την ανατροπή και το +4 (36-32), στο 17’. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, καθώς ο Κάναν με δικό του σερί έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες (36-37), με τον Τολιόπουλο να απαντά και να στέλνει την ομάδα του Καστρίτη στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (41-40).

Με τον Κάναν να συνεχίζει το… βιολί του και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (45-48). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν και πολύ στην άμυνα και με τον Πίτερς να μπαίνει στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +9 (49-58), στο 27’. Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει με τον Τολιόπουλο, αλλά ο Κάναν άρχισε ξανά τα σουτ έξω από τα 6,75μ. για το +11 (53-64), με 1/2 βολές από τον Γκάλινατ να κάνει 54-64 της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την άμυνά του και τα επιθετικά ριμπάουντ ο Ολυμπιακός συντηρούσε τη διψήφια απόστασή του (59-70) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Λαρεντζάκη να διατηρεί το +11 (62-73), μέχρι το 35’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειχναν πολύ κουρασμένοι με τους Τολιόπουλο και Μποχωρίδη να κάνουν σερί 7-0 (69-73), μέχρι το 37’. Ένα δύσκολο καλάθι του Γουόκαπ «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήραν ξανά τον έλεγχο και διατηρώντας σταθερά την απόστασή τους, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81