23.5 C

NBA στο ΟΑΚΑ με νικήτρια την ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι αποθέωση της επίθεσης, η ΑΕΚ νίκησε με 113-101 τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών.

Η σειρά θα μεταφερθεί τώρα στην Πάτρα για το τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 6 Ιουνίου (18:00) στο «Δ. Τόφαλος».

Ηγέτης της Ένωσης ήταν ο… εξωπραγματικός Ντάριλ Μέικον, που σταμάτησε στους 42 πόντους με 9/11 τρίποντα. Στην άτυπη μονομαχία, πάντως, ο γκαρντ της ΑΕΚ έχασε από τον Τζιάν Κλαβέλ, που πέτυχε 45 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Όπως ευκόλως γίνεται αντιληπτό από το εύρος του σκορ, οι άμυνες ήταν υποτυπώδεις. Με τους παίκτες των δύο ομάδων να πατούν «γκάζι» στην επίθεση, η Ένωση προηγήθηκε με πέντε πόντους στο ημίχρονο (56-51).

Η διαφορά ήταν μικρή και για να μην ανατραπεί, η ΑΕΚ ανέβασε την αμυντική απόδοσή της στην τρίτη περίοδο και ένα, καθοριστικό όπως αποδείχθηκε, επιμέρους 16-6 πέρασε με 15 πόντους 27΄ (72-57).

Με τον Μέικον να έχει πάρει «φωτιά» και να ευστοχεί σε άλλα πέντε τρίποντα στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν απειλήθηκαν καθόλου, φτάνοντας άνετα στο τελικό 113-101.