MundoBasket 2023, Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο: Απίστευτα πράγματα στο φινάλε της 4ης περιόδου και παράταση

MUNDOBASKET 2023

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΑΚΡΗΣ
26.08.2023 | 13:10

PRINTSCREEN

Τρελό φινάλε στην 4η περίοδο του αγώνα του Νότιου Σουδάν με το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση έπειτα από αλληλουχία λαθών.

Το Νότιο Σουδάν και του Πουέρτο Ρίκο χάρισαν στον κόσμο το πρώτο θρίλερ του MundoBasket 2023 για την 2η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου, με το παιχνίδι τους να πηγαίνει στην παράταση με τρελό τρόπο.

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 78-81 για το Πουέρτο Ρίκο έπειτα από βολές του Τρέμοντ Γουότερς, οι Πορτορικάνοι δεν έκαναν φάουλ και το πλήρωσαν άμεσα, με τον Κάρλικ Τζόουνς να ισοφαρίζει σε 81-81 με τρίποντο. Μην έχοντας τάιμ-αουτ, το Πουέρτο Ρίκο πήγε στην επίθεση με τον Γουότερς να αστοχεί σε τρίποντο και να αστοχεί, για να ακολουθήσει άστοχο φόλοου του Τζορτζ Κόντιτ και ακολούθως του Ίσμαελ Ρομέρο.

Οι διαιτητές ωστόσο καταλόγισαν – σωστά – φάουλ πάνω στον Ρομέρο σε νεκρό χρόνο, με τον φόργουορντ των Πορτορικάνων να έχει δικαίωμα για δύο βολές. Αστόχησε ωστόσο και στις δύο, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση!