22.1 C

Euroleague: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι – Πήρε τον «εμφύλιο» η Ρεάλ – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Euroleague: Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι στη διοργάνωση, επικρατώντας 88-78 του Παναθηναϊκού στην παράταση. Η Ρεάλ Μαδρίτης «έφυγε» με το διπλό 79-77 από τη χώρα των Βάσκων, ενώ η Φενέρμπαχτσε έκαμψε στην παράταση (85-82) την αντίσταση της Αρμάνι.

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το «αιώνιο» ντέρμπι στην πρεμιέρα της Euroleague, καθώς οι Πειραιώτες με πιο «καθαρό» μυαλό στην παράταση, επιβλήθηκαν 88-78 των «πράσινων» και ξεκίνησαν το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Καθοριστικοί για το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Τόμας Ουόκαπ και Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος, με τον πρώτο να μετράει 17 πόντους, έχοντας ακόμα 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, αλλά πέτυχε κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Από την άλλη, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, βρέθηκε να έχει προβάδισμα ακόμα και 10 πόντων στο τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά στα κρίσιμα σημεία, οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τα εκμεταλλευτούν και να πάρουν τη νίκη.

Πήρε τον «εμφύλιο» η Ρεάλ

Με τους Γιουλ και Γιαμπουσέλε να «υπογράφουν» την αντεπίθεση της τελευταίας περιόδου, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο» επικρατώντας 79-77. Η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά στην τελευταία έμεινε στους 10 πόντους, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην σκληρή άμυνα της «Βασίλισσας», η οποία πήρε το… ροζ φύλλο αγώνα. Με 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ τελείωσε τον αγώνα ο Νίκος Ρογκαβόπουλος

Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην φετινή Euroleague η Φενέρμπαχτσε, καθώς πήρε το… θρίλερ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Το ματς κρίθηκε στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη 76-76 και στο έξτρα πεντάλεπτο το «συγκρότημα» του Δημήτρη Ιτούδη είχε μεγαλύτερη ενέργεια, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη 85-82.

Καθοριστικοί για τους Τούρκους ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Γιώργος Παπαγιάννης, με τους δύο Έλληνες διεθνείς να σημειώνουν από 15 πόντους, όσους είχε και ο Γκούντουριτς, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ουίλμπεκιν με 19 πόντους. Άποντος ο Νικ Καλάθης σε λιγότερο από 8 λεπτά συμμετοχής.

Πήρε το ντέρμπι η Βαλένθια

Τέλος, στο «Pabellon Fuente De San Luis» οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 70-65 της Μονακό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στα τελευταία λεπτά, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Οτζελέγιε με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε το ματς με 21 πόντους για τους Μονεγάσκους.