Η Lamborghini Aventador S Roadster παρουσιάστηκε στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Φρανκφούρτης το Σεπτέμβριο του 2017.
Κάτω από το ηλεκτρονικά χειριζόμενο γυάλινο κάλυμμα βρίσκεται ο V12 της coupe. Ο κινητήρας αποδίδει 740 ίππους και 690 Nm ροπής και συνδέεται με ένα 7-τάχυτο κιβώτιο ISR. Η Aventador S Roadster επιταχύνει από τα 0-100 km/h σε μόλις 2,9 δευτερόλεπτα, ενώ η τελική της ταχύτητα φτάνει τα 350 km/h.
O κινητήρας υποστηρίζεται από το σύστημα ενεργητικής τετραδιεύθυνσης, την ενεργή ανάρτηση, τον επιλεγμένο τρόπο οδήγησης: Strada, Sport, Corsa και τη νέα δυνατότητα ρύθμισης Ego, που βρίσκονται και στην coupe.
Στην τελευταία κόντρα του carwow, το Ιταλικό supercar μονομαχεί με ένα Tesla, το Model S Performance, που αποδίδει 825 ίππους και 1.300 Nm ροπή. Αλλά μήπως τα κιλά του Αμερικάνικου ηλεκτρικού αυτοκινήτου (2.241 Kg) το προδώσουν; Ένας τρόπος υπάρχει να μάθετε..