24.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Conference League: Τρομερή Νόρντζελαντ, σκόρπισε τη Φενέρ!

Η Νόρντζελαντ… σκόρπισε τη Φενέρ με 6-1, πέρασε στην κορυφή και βρέθηκε μια ανάσα από την πρόκριση. Νίκη για τη Φιορεντίνα, πρόκριση για την Άστον Βίλα.

1oς Όμιλος

Η Λιλ επικράτησε με 2-0 της Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα και κρατάει την πρωτιά στα χέρια της για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Η γαλλική ομάδα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά την καταρρακτώδης βροχή και προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με το τέρμα του Ρεμί Καμπελά. Στο δεύτερο μέρος ο Γιουσούφ Γιαζίτσι διπλασίασε τα τέρματα της Λιλ.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Κλάκσβικ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 17ο λεπτό με τον γκολ του Μαντς Μπόι Μίκελσεν. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και συγκεκριμένα στο 24′ με τον Γιουράι Κούτσκα. Στην επανάληψη η Σλόβαν πέτυχε το γκολ της νίκης στο 62′, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, τον Κούτσκα.

ΑποτελέσματαΟλίμπια – Λιλ 0-2Κλάκσβικ – Σλόβαν 1-2

1. Λιλ 5 (7-2) 112. Σλόβαν 5 (7-5) 103. Κλάκσβικ 5 (5-6) 44. Ολίμπια 5 (2-8) 3

Επόμενη αγωνιστική 14/12Λιλ – ΚλάκσβικΣλόβαν – Ολίμπια

2ος Όμιλος

Νίκη και πρόκριση για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπρεΐνταμπλικ. Η ομάδα του Ρόμπι Κιν «απέδρασε» με 2-1 από την Ισλανδία χάρη στο γκολ του Ζάχαβι στο 82’ και εξασφάλισε το ευρωπαϊκό της μέλλον μέχρι και τον Φλεβάρη.

Η Γάνδη επικράτησε με άνεση της Ζόρια με 4-1 στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με σκόρερ τον Μαλίκ Φοφανά. Διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 49′ με το αυτογκόλ του Μπαταχόφ και πήραν «αέρα» δύο τερμάτων με το γκολ του Όρμπαν. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γκάντελμαν που έγραψε το 4-0. Η Ζόρια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Ναγκνόινι στο 82′ για το τελικό 4-1.

ΑποτελέσματαΜπρεϊντάμπλικ – Μακάμπι Τ. Α. 1-2Γάνδη – Ζόρια 4-1

Βαθμολογία1. Γάνδη 5 (15-4) 132. Μακάμπι 5 (11-8) 123. Ζόρια 5 (6-11) 44. Μπρεϊντάμπλικ 5 (5-14) 0

Επόμενη αγωνιστική 14/12Μακάμπι – ΓάνδηΖόρια – Μπρεϊντάμπλικ

3ος Όμιλος

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Αστάνα με 2-0. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Γκαμπριέλ Βίντοβιτς στο 48ο λεπτό. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε στο 79′ ο Τακούρο Κανέκο, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ του αγώνα.

Η Βικτόρια Πλζεν επικράτησε με 1-0 της Μπαλκάνι και τερμάτισε τον Όμιλο έχοντας το απόλυτο των νικών. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 81ο λεπτό ο Πάβελ Σουλτς και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Αποτελέσματα Αστάνα – Ντιναμό 0-2Μπαλκάνι – Πλζεν 0-1

Βαθμολογία1. Πλζεν 5 (6-1) 152. Ντιναμό 5 (7-5) 63. Μπαλκάνι 5 (3-4) 44. Αστάνα 5 (4-10) 4

Επόμενη αγωνιστική 14/12Ντιναμό Ζ. – ΜπαλκάνιΠλζεν – Αστάνα

4ος Όμιλος

Η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Μπεσίκτας μέσα στην Κωνσταντινούπολη. Το σκορ άνοιξε για τους Βέλγους ο Κάσπερ Νίλσεν μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ίγκορ Τιάγκο με δύο γκολ στο 14′ και το 46′ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Ραφαέλ Ονιεντίκα στο 50ο λεπτό. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμόρφωσε στο 69′ ο Αντρέας Σκοβ Όλσεν για το 5-0.

Η Μπόντο/Γκλιμτ επικράτησε με το άνετο 5-2 της Λουγκάνο εντός έδρας. Το σκορ άνοιξε στην αναμέτρηση ο Αμάι Πελεγκρίνο στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 52′ ο Σοντρέ Φετ έκανε το 2-0 και στο 65′ ο Πάτρικ Μπεργκ το 3-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ζαν Τσελάρ, παρόλα αυτά η Μπόντο πέτυχε κι άλλο τέρμα με τον Πελεγκρίνο στο 78′. Ο Μπότις Μπάμπιτς έκανε το 4-2 ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Όσκαρ Φόρσμο Καπσκάρμο στο 88′.

ΑποτελέσματαΜπεσίκτας – Μπριζ 0-5Μπόντο – Λουγκάνο 5-2

Βαθμολογία1. Μπριζ 5 (12-2) 132. Μπόντο Γκλιμτ 5 (10-5) 103. Λουγκάνο 5 (6-12) 44. Μπεσίκτας 5 (5-14) 1

Επόμενη αγωνιστική 14/12Μπριζ – ΜπόντοΛουγκάνο – Μπεσίκτας

5ος Ομιλος

Το γκολ του Παυλίδη στο 54ο λεπτό κράτησε ζωντανή την Άλκμααρ στη μάχη της πρόκρισης. Οι Ολλανδοί επικράτησαν 1-0 εντός έδρας, πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στον όμιλο και θα πάνε στην Πολωνία για το διπλό, αφού μόνο με τρίποντο θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Η Άστον Βίλα επικράτησε 2-1 της Λέγκια, σε ένα ματς που σημαδεύτετηκε από επεισόδια έξω από το γήπεδο. Οι Αγγλοι είναι μόνοι στην κορυφή και είναι σχεδόν απίθανο να χάσουν την πρωτιά. Στο 4΄ο Ντιαμπί άνοιξε το σκορ, άμεση απάντηση των Πολωνών με τον Μούτσι, ωστόσο, στο 58′ ο Μορένο διαμόρφωσε το 2-1.

ΑποτελέσματαΑλκμααρ – Ζρίνσκι 1-0Άστον Βίλα – Λέγκια 2-1

Βαθμολογία 1. Άστον Βίλα 5 (11-6) 122. Λέγκια 5 (8-6) 93. Αλκμααρ 5 (7-10) 64. Ζρίνσκι 5 (5-9) 3

Επόμενη αγωνιστική 14/12Ζρίνσκι – Άστον ΒίλαΛέγκια – Άλκμααρ

6ος Όμιλος

Η Φιορεντίνα πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη στον όμιλο, επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Γκενκ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Βέβαια, η πρωτιά περνά από την Ουγγαρία, εκεί όπου αρκεί και η ισοπαλία. Οσο για τους Βέλγους, θέλουν νίκη με τουλάχιστον δυο γκολ διαφορά κόντρα στην Τσουκαρίτσκι και παράλληλα ήττα της Φερεντσβάρος. Η Γκενκ προηγήθηκε με τον Ντιτου στο 45′, όμως στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Κουάρτα έφερε το ματς στα ίσα. Ο Γκονζάλες στο 82′ διαμόρφωσε το 2-1 για τους Βιόλα.

Το γκολ του Πέσιτς στο 90+8′ κράτησε ολοζώντανη τη Φερεντσβάρος στη μάχη πρόκρισης. Οι Ούγγροι επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Τσουκαρίτσκι είναι στη 2η θέση και… όλα μπορούν να συμβούν. Με νίκη περνούν στην κορυφή, με ήττα και νίκη των Βέλγων μένουν εκτός…

ΑποτελέσματαΦιορεντίνα – Γκενκ 2-1Τσουκαρίτσκι – Φερεντσβάρος 1-2

Βαθμολογία1. Φιορεντίνα 5 (13-5) 112. Φερεντσβάρος 5 (8-5) 93. Γκενκ 5 (6-5) 64. Τσουκαρίτσκι 5 (2-14) 0

Επόμενη αγωνιστική 14/12Φερεντσβάρος – ΦιορεντίναΓκενκ – Τσουκαρίτσκι

7ος ΌμιλοςΑποτελέσματαΆιντραχτ – ΠΑΟΚ 1-2Ελσίνκι – Αμπερντίν 2-2

Βαθμολογία1. ΠΑΟΚ 5 (13-5) 132. Άιντραχτ 5 (11-5) 93. Αμπερντίν 5 (8-10) 34. Ελσίνκι 5 (5-13) 2

Επόμενη αγωνιστική 14/12Αμπερντίν – Φρανκφούρτη ΠΑΟΚ- Ελσίνκι

8ος Όμιλος

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της πέτυχε η Νόρντζελαντ, διέλυσε με 6-1 τη Φενέρ στη Δανία και πέρασε στην κορυφή του ομίλου. Με νίκη περνά στους «16», ενώ μόνο αν χάσει μπλέκει σε μπελάδες. Ο Λούκας άνοιξε το σκορ και ο Σβένσον στο 25′ σημείωσε το 2-0. Ο Μπατσουαγί στο 43′ μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, η επανάληψη εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τους Τούρκους. Ο Νίγκρεν πέτυχε το 3-1, ο Ράσμουσεν στο 66′ σημείωσε το 4-1, ενώ ο Νίγκρεν στο 75′ πέτυχε το 5-1. Χατ τρικ από τον Σουηδό, ο οποίος διαμόρφωσε το 6-1.

Η Λουντογκόρετς επικράτησε 2-1 της Σπάρτακ Τρνάβα και βρέθηκε στη 2η θέση. Έτσι, με νίκη τελευταία αγωνιστική κόντρα στους Δανούς θα βρεθεί στην επόμενη φάση. Βέβαια, με διαφορετικό αποτέλεσμα, δύσκολα θα έχει την τύχη σύμμαχο. Ο Ντουά άνοιξε το σκορ στο 74ο λεπτό, οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με τον Ντάνιελ, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Τισέρα πέτυχε το γκολ λύτρωσης.

Αποτελέσματα Νόρντζελαντ – Φενέρμπαχτσε 6-1Σπάρτακ Τρνάβα – Λουντογκόρετς 1-2

Βαθμολογία1. Νόρντζελαντ 5 (17-6) 102. Λουντογκόρετς 5 (10-11) 93. Φενέρμπαχτσε 5 (9-11) 94. Σπάρτακ Τρνάβα 5 (3-11 1

Επόμενη αγωνιστική 14/12Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ ΤρνάβαΛουντογκόρετς – Νόρντζελαντ