21.9 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Clutch» Προμηθέας υπέταξε τη Μούρθια και έχει την πρόκριση στα χέρια του

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Μούρθια με 79-78 χάρη στο νικητήριο καλάθι του Χάντερ Χέιλ στα 13.3″ το απόγευμα της Τρίτης (05/03) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του Basketball Champions League. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Πάτρας έπιασε στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου τους Ισπανούς με ρεκόρ 3-1, υστερώντας μεν στην ισοβαθμία απέναντί τους ένεκα του 90-81 με το οποίο ηττήθηκε στην ιβηρική, πλην όμως κρατάει πλέον την πρόκριση για τα προημιτελικά στα χέρια της.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν ρυθμό επιθετικά και μένοντας κοντά στο σκορ για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 13-16 υπέρ των Ισπανών. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Πατρινοί έκαναν ζημιά στο «ζωγραφιστό» τόσο με σκορ όσο και με τα ριμπάουντ και παρά την αστοχία τους από την περιφέρεια, κατάφεραν να ανατρέψουν τα πράγματα και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ υπέρ τους στο 39-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας προσπάθησε να προσεγγίσει ακόμα και διψήφια επίπεδα στη διαφορά του, όμως η Μούρθια αντέδρασε και δεν άφησε την ελληνική ομάδα να ξεφύγει παραπάνω, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-55.

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα σωστού ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ. Ο Κάουαν είχε μεγάλες απαντήσεις με αλλεπάλληλα περιφερειακά σουτ στο τέλος, ενώ ο Χέιλ με το κρίσιμο σουτ του στην τελευταία ελληνική επίθεση, έγραψε το 79-78 τον οποίο έμελλε να αποτελέσει και το τελικό σκορ το οποίο φέρνει τον Προμηθέα στο 3-1 ρεκόρ στην πρώτη θέση με την Μούρθια η οποία έχει μεν το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας αλλά πλέον η ομάδα της Πάτρας έχει την πρόκριση στα χέρια της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/41 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματαΤα ομαδικά στατιστικά της Μούρθια: 18/30 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα