Φιορεντίνα 3-2: Τρίποντο παραμονής με ασύλληπτη ανατροπή στο φινάλε

SERIE A

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ
02.02.2024 | 23:45

PRINT SCREEN

Η Φιορεντίνα ήταν μπροστά στο σκορ με τη συμπλήρωση του 90λεπτου όμως η Λέτσε έφερε τα πάνω κάτω στις καθυστερήσεις και με δύο γκολ πανηγύρισε μία τεράστια επιτυχία στη μάχη που δίνει για παραμονή.

Απίστευτο, ασύλληπτο, συγκλονιστικό! Η Φιορεντίνα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 στο 90λεπτο και κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της που θα την εκτόξευε στην 4η θέση και θα της έδινε μεγάλη αυτοπεποίθηση στη μάχη για το Champions League, όμως το φινάλε στο “Βία Ντελ Μάρε” βρήκε μεγάλη θριαμβεύτρια την… Λέτσε.

Και αυτό γιατί η ομάδα της Απουλίας δεν παράτησε το ματς και σκοράροντας δύο φορές, στο 90′ και στο 90+2′, έκανε μία μεγάλη ανατροπή, για να υποτάξει τους βιόλα και να πάρει μία πολύ σημαντική για εκείνη νίκη στην προσπάθειά της για παραμονή στα σαλόνια της Serie A.

Το εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής ήταν συναρπαστικό, με την Λέτσε να είναι πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος (8-2 οι τελικές, 3-0 εντός εστίας) και να παίρνει προβάδισμα στο 17′ με τον Ουντέν αλλά την Φιορεντίνα να αντιδράει εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, με τους Μαντράγκορα και Μπελτράν να υπογράφουν τα γκολ της ανατροπής μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά.

Με τους βιόλα να κρατούν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το 90ο λεπτό, όλα έμοιαζαν μαύρα για την Λέτσε, όμως κάπου εκεί έγινε ένα μίνι ποδοσφαιρικό θαύμα: ο Πίκολι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 στο 90′ και ο Ντόργκου στο 90+2′ έγραψε το 3-2 με αριστερό σουτ, για να δώσουν μία νίκη-οξυγόνο στην ομάδα τους και να υποχρεώσουν τους Τοσκανούς στην τρίτη ήττα τους στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Ζαντρέ, Πόνγκρατσιτς, Μπασκιρότο, Γκάλο (76′ Ντόργκου), Καμπά (76′ Γκονσάλες), Μπλιν, Ουντέν (68′ Πίκολι), Άλμκβιστ, Κριστόβιτς, Μπαντά (78′ Σανσόνε)
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Φαραόνι, Μαρτίνες (46′ Μιλένκοβιτς), Ρανιέρι, Μπιράγκι, Λόπες, Ντάνκαν (46′ Μαντράγκορα), Μποναβεντούρα (46′ Μπελότι), Μπελτράν (78′ Παρίζι), Σοτίλ (65′ Γκονσάλες), Ενζολά

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Λέτσε – Φιορεντίνα 3-2 (17′ Ουντέν, 90′ Πίκολι, 90+2′ Ντόργκου / 50′ Μαντράγκορα, 67′ Μπελτράν)
03/02 16:00 Έμπολι – Τζένοα
03/02 16:00 Ουντινέζε – Μόντσα
03/02 19:00 Φροζινόνε – Μίλαν
03/02 21:45 Μπολόνια – Σασουόλο
04/02 13:30 Τορίνο – Σαλερνιτάνα
04/02 16:00 Νάπολι – Βερόνα
04/02 19:00 Αταλάντα – Λάτσιο
04/02 21:45 Ίντερ – Γιουβέντους