16.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Φινάλε με νίκη για Σεβίλη

Με την αναμέτρηση Σεβίλη-Αλαβές, που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ανδαλουσίας (1-0), ολοκληρώθηκε η εφετινή αγωνιστική περίοδος στην Ισπανία.

Το βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι του «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», αφού ό,τι κι αν γινόταν οι γηπεδούχοι θα ήταν τέταρτοι και μετέχοντες στο νέο Champions League, την ιστορία έγραψε το γκολ του Αλεχάντρο Γκόμεθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, από ασίστ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ.

Λίγο νωρίτερα, στο «Λος Κάρμενες» δεν διακυβευόταν τίποτα μεταξύ της Γρανάδας και της Χετάφε, κι αυτό αποτυπώθηκε στη «λευκή» ισοπαλία των δύο ομάδων.

Αν και τα συγκροτήματα προσπάθησαν να διατηρήσουν μια ανταγωνιστική ένταση, όταν η ανάγκη για βαθμούς δεν είναι αυτοσκοπός είναι δύσκολο η απόδοση και η προσπάθεια να φτάσει στο 100%.

Η κορυφαία στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 8ο λεπτό, όταν ο Ενές Γιουνάλ είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στη Χετάφε, αλλά η προσπάθεια του Τούρκου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ααρόν Εσκανδέλ.