24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Υπερηχητικός Παναθηναϊκός, απίθανος Μήτογλου και νίκη επί της Μπολόνια

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στη φετινή Euroleague πήρε απόψε στο κλειστό του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε επί της Βίρτους Μπολόνια με 90-76 και απέκτησε θετικό συντελεστή ρεκόρ στη σεζόν, ανεβαίνοντας στο 5-4.

Το παιχνίδι μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο, ήταν ο ορισμός του ντέρμπι αλλά στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε μπάσκετ για σεμινάριο, έσφιξε την άμυνά του, έβρισκε λύσεις από πολλούς στην επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 28-13, έφτασε σε μία μεγάλη νίκη απέναντι στους Ιταλούς που πάτησαν το παρκέ του γηπέδου, έχοντας 6 νίκες και 2 ήττες.

Για ακόμη ένα ματς ο Ντίνος Μήτογλου ήταν… on fire! Ο Έλληνας φόργουρντ ήταν ο mvp της αναμέτρησης. Ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, με 6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/3 βολές. Πραγματικά απίθανος.

Ο Γκραντ με 7 πόντους και 7 ασίστ, ο Λεσόρ με 10 πόντους, τους 8 σε κρίσιμα σημεία του τελευταίου δεκαλέπτου και 9 ριμπάουντ, ο Βιλντόζα με 11 πόντους και ο Ναν με 11 πόντους και 3 ασίστ ήταν εκ των διακριθέντων του ”τριφυλλιού”.

Για την Μπολόνια ο Μπελινέλι με 20 πόντους και ο Σενγκέλια με 17 ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.