22.1 C

Τότεναμ 4-3: Ο Ζότα απάντησε στο γκολ του Ρισάρλισον στις καθυστερήσεις κι έσωσε το τρίποντο

PREMIER LEAGUE

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
30.04.2023 | 20:29

Ο Λουίς Ντίας της Λίβερπουλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Τότεναμ για την Premier League 2022-2023 στο “Άνφιλντ”, Λίβερπουλ | Κυριακή 30 Απριλίου 2023
2023/JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με τρία γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με τη Λίβερπουλ, ωστόσο χρειάστηκε γκολ του Ντιόγκο Ζότα στο 90+4′, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση του Ρισάρλισον, για να φτάσει στο 4-3 και να ανέβει στην 5η θέση της Premier League.

Η Λίβερπουλ έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά υπέταξε την Τότεναμ με 4-3 στο “Άνφιλντ” για την 34η αγωνιστική της Premier League και την προσπέρασε στην 5η θέση, ύστερα από την ισοφάριση των Λονδρέζων στο 90+3′ με τον Ρισάρλισον και το νικητήριο γκολ του Ντιόγκο Ζότα ένα λεπτό πιο μετά.

Οι “κόκκινοι” σημείωσαν τρία από τα τέρματά τους στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Κέρτις Τζόουνς στο 3′, ο Λουίς Ντίας στο 5′ και ο Μοχάμεντ Σαλάχ στοι 15 με εκτέλεση πέναλτι επανέφεραν εφιάλτες… Νιούκαστλ στους Λονδρέζους.

Η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν άλλες μεγάλες στιγμές για να νικήσουν τον Μπεν Φόρστερ και η ομάδα του Ράιαν Μέισον κατάφερε να σταματήσει τη φόρα με γκολ από τον Χάρι Κέιν. Ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε για 208η φορά στην Premier League, έπιασε στη 2η θέση τον Γουέιν Ρούνεϊ (έχει δρόμο ακόμα για τον Άλαν Σίρερ) και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης.

Δύο δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από τους Χέουνγκ Μιν Σον και Κριστιάν Ρομέρο προκάλεσαν ανησυχία στις κερκίδες του “Άνφιλντ”, που έβλεπαν τους γηπεδούχους να επαναπαύονται στο εκρηκτικό ξεκίνημα. Στο 77′ ο Σον χρίστηκε σκόρερ, μείωσε σε 3-2 και όλα βρέθηκαν στην κόψη του ξυραφιού.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, ο Ρισάρλισον βρέθηκε αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3. Με τη σέντρα του αγώνα, ο Άλισον έκανε βολέ, ο Λούκας Μόουρα που είχε πάρει τη θέση του Πέδρο Πόρο στο 90′ επιχείρησε να δώσει πίσω την μπάλα, όμως η πάσα του κατέληξε στα πόδια του Ζότα που μπήκε στην περιοχή κι έκανε το 4-3 για τους “κόκκινους”.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3 (15′ Αγιού, 20′ Ζαά, 30′ Σλουπ, 66′ πέν. Έζε / 9′ Σούτσεκ, 35′ Αντόνιο, 72′ Αγκέρντ)
Μπράιτον – Γουλβς 6-0 (6′, 66′ Ούνταφ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)
Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ 2-1 (82′ Τόνεϊ, 90+4′ Ντασίλβα / 45+1′ Ντανίλο)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0 (39′ Φερνάντες)
Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (15′ Βινίσιους / 3′ πεν. Χάλαντ, 36′ Άλβαρες)
Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1 (20′ 24′ Λέρμα, 63′ Σολάνκε, 90+1′ Σεμένιο / 32′ Μπάμφορντ)
Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 3-1 (54′ Γουίλσον, 79′ αυτ. Γουόλκοτ, 81′ Γουίλσον / 41′ Στιούαρτ Άρμστρονγκ)
Λίβερπουλ – Τότεναμ 4-3 (3′ Τζόουνς, 5′ Ντίας, 15′ πέν. Σαλάχ, 90+4′ Ζότα / 40′ Κέιν, 77′ Σον, 90+3′ Ρισάρλισον)
01/05 22:00 Λέστερ – Έβερτον
02/05 22:00 Άρσεναλ – Τσέλσι