16.9 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Τσάμπα ήττα από τα ριμπάουντ και τις χαμένες βολές

Δεν πήγαν καθόλου καλά τα πράγματα για την ΑΕΚ στο παιχνίδι που έδωσε στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, αφού έχασε ένα δικό της, ματς από τον Κολοσσό με 73-67 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχει πλέον ρεκόρ 5-2, με τον αντίπαλό της, να ανεβαίνει στο 3-4 και να παραμένει αήττητη στην έδρα της.

Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν προστάτεψαν καθόλου καλά τη ρακέτα τους, αφού ο Κολοσσός μάζεψε, όσο απίστευτο και αν ακούγεται… 24 επιθετικά ριμπάουντ (!), δηλαδή τον ίδιο αριθμό με τα αμυντικά, μιας και συνολικά είχε 48. Από τη μεριά της, η ΑΕΚ είχε συνολικά 28 ριμπάουντ (18αμ.-10επ.) και είναι προφανές ότι έτσι δεν γινόταν να έρθει το «διπλό», αφού οι γηπεδούχοι έπαιρναν συνεχώς, δεύτερες, τρίτες και… τέταρτες ευκαιρίες για νέες επιθέσεις. Ακόμα, η Ένωση πέταξε στα… σκουπίδια και 9 συνολικά βολές, αφού είχε συνολικά 20/29.

Το επόμενο προγραμματισμένο παιχνίδι της ΑΕΚ, είναι αυτό που έχει οριστεί για το Σάββατο (03/12, 19:15) στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων, με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Στο ματς στη Ρόδο, εκτός 12άδας, έμειναν ο τραυματίας Ξανθόπουλος, ο Μαυροειδής, αλλά και ο Μάιλς, αφού δεν έγινε τελικά κάποια αλλαγή στην εξάδα των ξένων για τη Basket League.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Τιμ Φρέιζερ με 15 πόντους (5/6β., 2/5δ., 2/4τρ.), έχοντας επίσης 5 ασίστ και 3 αμυντικά ριμπάουντ. Διψήφιοι στο σκοράρισμα, ήταν άλλοι τρεις παίκτες της Βασίλισσας και συγκεκριμένα οι Γιάνις Στρέλνιεκς (12π., 1/1β., 1/1δ., 3/7τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Ακίλ Μίτσελ (10π., 4/8β., 3/8δ., 0/1τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ.) και Κένι Ουίλιαμς (10π., 2/4β., 1/1δ., 2/4τρ., 3ασ., 2ρ., 2κλ.). Σε ομαδικό επίπεδο, η ΑΕΚ σούταρε με μόλις 68% στις βολές (20/29), με 48% στα δίποντα (13/27) και με 30% στα τρίποντα (7/23).

Η αρχική 5άδα της ΑΕΚ, περιλάμβανε τον Φρέιζερ και τον Φλιώνη στα γκαρντ, με τον Ουίλιαμς να είναι σε θέση σμολ φόργουορντ, τον ΜακΓκρίφ στο «4» και τον Μάντσεν ως σέντερ. Ο Φινλανδός ψηλός ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς και μάλιστα το έκανε με γκολ-φάουλ, βάζοντας μπροστά τη Βασίλισσα με 3-0 στο 1’. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 6-2 υπέρ της Ένωσης στο 2’, με ένα δεξί χουκ, ενώ ο Δικέφαλος έφτασε και στο +5, με 13-8 στο 6’, έπειτα από 2/2 βολές του ΜακΓκρίφ. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 20-15, έπειτα από 2/2 βολές του Μίτσελ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ένωση δέχθηκε ένα 5-0 σερί και ισοφαρίστηκε σε 20-20 στο 11’. Ο Στρέλνιεκς άρχισε να «ζεσταίνεται» και πέτυχε δύο σερί τρίποντα. Με το δεύτερο από αυτά, έκανε το 26-22 υπέρ της ΑΕΚ στο 13’. Οι Ροδίτες ισοφάρισαν και στο 15’ σε 26-26, ωστόσο εκεί, η Βασίλισσα «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 32-26 στο 16’, μετά από ένα γκολ-φάουλ από τον Φιλιππάκο. Οι παίκτες του Καντζούρη ήταν μπροστά με 33-28 στο 18’, μετά από 1/2 βολές από τον Μάντσεν, αλλά οι Ροδίτες έκαναν σερί 5-0 και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία, με 33-33.

Δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, αφού οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με το… καλημέρα της 3ης περιόδου, με 35-33 στο 21’ και με 37-35 στο 22’. Ο Δικέφαλος αντέδρασε και προηγήθηκε με 42-37 στο 25’ με 1/2 βολές από τον Μίτσελ, αλλά και με 44-39 στο 26’, με λέι απ, που πέτυχε ο Φρέιζερ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 47-44 στο 27’. Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Βασίλισσα να παραμένει πίσω στο σκορ και τελικά να μειώνει στην εκπνοή με καλάθι του Μίτσελ, σε 49-48.

Τα πράγματα δεν πήγαν καλά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η ΑΕΚ συνέχισε να μην βρίσκει ρυθμό και οι Ροδίτες το εκμεταλλεύτηκαν, με συνέπεια να είναι μπροστά με 52-48 στο 31’ και με 60-54 στο 33’. Στο 36’, ο Φρέιζερ σκόραρε με τρίποντο και η Βασίλισσα ισοφάρισε σε 65-65. Ωστόσο, από εκεί και πέρα, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 71-66 με τρίποντο του Κόφεϊ και ενώ απέμενε ενάμιση λεπτό για το τέλος του αγώνα. Στα 46’’ πριν από το φινάλε, ο Ουίλιαμς μείωσε για την ΑΕΚ σε 71-67, αλλά το τελικό 73-67 για τους γηπεδούχους, διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Γιαννόπουλου στα 13.4’’ πριν από τη λήξη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου (Κεντρικής Μακεδονίας)-Κατραχούρας (Κρήτης)-Τσιμπούρης (Κεντρικής και Νότιας Πελοποννήσου).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (5), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 6, Ντίξον, Μπιλλής, Κόφεϊ 10 (2), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 1, Ιορδάνου, Τιγκ 2, Γιαννόπουλος 17 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 15 (2), Πετρόπουλος, Φλιώνης 2, ΜακΓκρίφ 8, Φιλιππάκος 4, Μάντσεν 6, Ουίλιαμς 10 (2), Μίτσελ 10, Στρέλνιεκς 12 (3).

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ