Τρελή ανατροπή από τη Ζάλγκιρις στην τέταρτη περίοδο

ΧΑΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ
01.10.2023 | 19:35

Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με την φανέλα της Ζάλγκιρις
EUROKINISSI

Με σκορ 25-7 στην τέταρτη περίοδο, η Ζάλγκιρις νίκησε την Πιένο (78-68) πριν από την πρεμιέρα της EuroLeague.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου έχανε με οκτώ. Στο 40′ η Ζάλγκιρις είχε νικήσει με 78-68 την Πιένο, καθώς ένα 25-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να την γλιτώσει από μία ήττα-σοκ στο λιθουανικό πρωτάθλημα.

Ντανιέλιους Λαβρινοβίτσιους (16 πόντοι, 5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και Λαουρίνας Μπιρούτις (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις, που είδε τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ να έχει 11 πόντους από ισάριθμα σουτ και την ομάδα του 7/21 τρίποντα.

Ο Μπράντον Ταμπ με 26 πόντους (2/3 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 4/5 βολές) ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων. Στην πρώτη αγωνιστική της EuroLeague η Ζάλγκιρις θα παίξει με τη Βίρτους στη Μπολόνια (5/10 στις 21:30).