16.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Τρένο» η Λεβερκούζεν, ματσάρα και ισοπαλία 3-3 στη Φρανκφούρτη

Η 9η αγωνιστική της Bundesliga ανέδειξε πρωτοπόρο της βαθμολογίας τη Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε της Φράιμπουργκ με 2-1. Στην άλλη αναμέτρηση Άιντραχτ και Ντόρτμουντ έμειναν ισόπαλες με σκορ 3-3.

Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 2-1

Μεγάλη νίκη της Μπάγερ Λεβερκούζεν κόντρα στην Φράιμπουργκ με 2-1, αποτέλεσμα που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας του Γερμανικού πρωταθλήματος με 25 βαθμούς.

Ο Φλόριαν Βίρτς άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 37΄ με σουτ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Το 2-0 ήρθε σε μια άσχημη στιγμή για τον Ατουμπόλου στο 61΄ ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 70΄ ο Γκίλντε μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο, όμως η Φράιμπουργκ δεν μπόρεσε να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ που θα της έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Άιντραχτ – Ντόρτμουντ 3-3

Άιντραχτ και Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3 σε μια αναμέτρηση πλούσια από θέαμα.

Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε στον αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρμούς στο 8΄. Ο ίδιος σκόραρε ξανά στο 24΄ κάνοντας το 2-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Ντόρτμουντ μείωσε σε 2-1 με τον Γιουσουφά Μουκοκό, αλλά ο Φαρές Σαιμπί έδωσε ξανά το προβάδισμα στα «γεράκια».

Το τελικό 3-3 σημείωσε στο 82΄ ο Γιούλιαν Μπραντ στερώντας από την Άιντραχτ 2 πολύτιμους βαθμούς στην διεκδίκηση της 6ης θέσης.