18.2 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Το Περιστέρι «πέταξε» στους «8» του BCL με διπλό Ράγκλαντ και άχαστο Κασελάκη

Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει την πρόκριση με συγκλονιστικό παιχνίδι απέναντι στην πρώτη Τενερίφη (89-82), για τα προημιτελικά του Basketball Champions League, σε συνδυασμό με τη νίκη της Καρσίγιακα επί της Χαποέλ Ιερουσαλήμ και περιμένει τον αντίπαλο του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και οι δύο ομάδες πέτυχαν 38 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα σε απόλυτη ισοροπία (19-19). Βέβαια δεν συνεχίστηκε στο υπόλοιπο μισό και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι στο +4 (28-24).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Η Ισπανική ομάδα επανήλθε και με μπροστάρη τον γερόλυκο Χουέρτας (41 ετών) ροκάνισε την διαφορά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν τρομερή απ’ τα 6.75 πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 8/14 και μπροστά στο σκορ (50-46).

Τρομερή εκκίνηση για το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο. Με ένα μικρό σερί 6 πόντων (56-48) οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν την διαφορά, αλλά οι Γκάι και Χουέρτας ήταν παντού και είχαν 42 απ’ τους 66 πόντους της ομάδας τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 68-66.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη μέχρι το φινάλε, το οποίο ήταν για γερά… νεύρα. Εκεί το Περιστέρι βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις, η Τενερίφη μπλόκαρε και τα περίμενε όλα από τον Γκάι, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη πρόκριση με νίκη 90-82.

Για το Περιστέρι κορυφαίοι ήταν οι Κασελάκης με 18 πόντους, Γουίλιαμς με 18 και ο Ράγκλαντ που έκανε double double (15π., 13αστ.). Τρομερός πονοκέφαλος οι Χουέρτας και Γκάι που μέτρησαν μαζί τους 57 απ’ τους 82 πόντους της ισπανικής ομάδας (31 ο Βραζιλιάνος και 26 ο Αμερικανός).

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/40 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 29 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα

Τα ομαδικά στατιστικά της Τενερίφης: 24/38 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 19/23 βολές, 30 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες

6η αγωνιστική

Τρίτη 19 ΜαρτίουΠεριστέρι – Τενερίφη 90-82Πινάρ Καρσίγιακα – Χάποελ Ιερουσαλήμ 98-87

Η κατάταξη1. Τενερίφη 4-13. Περιστέρι 3-32. Χάποελ Ιερουσαλήμ 3-34. Πινάρ Καρσίγιακα 2-4