24.1 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Το Περιστέρι «άγγιξε» το θαύμα του τελικού αλλά η Τενερίφη ήταν ασυναγώνιστη

Το Περιστέρι έγραψε ήδη ιστορία με την σπουδαία πρόκριση στο Final Four της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όμως μπορεί να αισθάνεται και αδικημένο λόγω της τεράστιας προσπάθειας που κατέβαλε για να προκριθεί στον τελικό, με την Τενερίφη να παίρνει αυτή το εισιτήριο επικρατώντας με 97-93.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη επιχείρησε να κάνει μια μεγάλη επιστροφή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όμως εν τέλει μίλησε η εμπειρία και η κλάση των παικτών της Τενερίφης, με το τρίπτυχο Μαρσελίνιο Χουέρτας – Κάιλ Γκάι και Γκιόργκι Σερμαντίνι να πληγώνουν την ελληνική ομάδα και να στέλνουν στον τελικό τον ισπανικό σύλλογο που θα διεκδικήσει την Κυριακή (28/04) το τρίτο τρόπαιο του Basketball Champions League.

Αν και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση, στη συνέχεια βρήκαν αμφότερες επιθετικό ρυθμό, με το Περιστέρι να βγάζει αυτοπεποίθηση στο παρκέ να βγάζει στο παρκέ μερικές εντυπωσιακές φάσεις για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ του στο 19-23, παίζοντας στοχευμένα και δίχως να πληγωθεί κατά πολύ από τους ψηλούς των Ισπανών.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ιδιαίτερα υψηλό επιθετικό ρυθμό, όμως από αυτό επωφελήθηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι Ίβηρες αφού ο Γκάι έκανε μεγάλη ζημιά από την περιφέρεια και ο Σερμαντίνι συνέχιζε να αποτελεί πονοκέφαλο στις δύο ρακέτες, δείγμα του υψηλού ποσοστού στα δίποντα και στις βολές που είχαν οι αντίπαλοι του Περιστερίου. Το ίδιο από την πλευρά του, αν είχε ένα καλύτερο ποσοστό από την περιφέρεια θα έκλεινε το πρώτο ημίχρονο με ένα σκορ καλύτερο του 43-40 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Δυτικών προαστίων έχασε την σύνδεσή με το σκορ, την ώρα που οι Γκάι και Χουέρτας συνέχιζαν να οδηγούν περίτρανα την Τενερίφη όντας ασταμάτητοι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην 4η περίοδο με το σκορ στο 66-60.

Εκεί, η εμπειρία αλλά και η ψύχραιμα της Τενερίφης φάνηκε στην κρίσιμη τελική ευθεία, αφού οι Ισπανοί κέρδιζαν έξυπνα τα φάουλ που τους οδήγησαν στις βολές και έχτιζαν προβάδισμα ασφαλείας, ενώ έφτασαν στο +9 (79-70), τέσσερα λεπτά για το τέλος. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα δε τα παρατούσε και με συνεχόμενα πολύ μεγάλα σουτ τριών πόντων του Πουλιανίτη και εν συνεχεία του Ντάνγκουμπιτς, ψαλίδισε τη διαφορά, διεκδικώντας τη νίκη μέχρι το τέλος.

Στην πιο κρίσιμη ισπανική επίθεση, ο Γκάι αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο αλλά το αμυντικό ριμπάουντ χάθηκε με τον Σάστρε να μαζεύει και να σκοράρει για το 95-90 στα 17″. Εν συνεχεία, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών, εκεί όπου ο αντίπαλος του Περιστερίου ήταν εξαιρετικά ψύχραιμος και τελικά έφτασε στη νίκη με 97-93 και κατ’επέκταση στην πρόκριση για τον τελικό του Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 43-42, 66-60, 97-93

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Χουέρτας 27 (10/15 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκάι 34 (6/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάστρε 5 (3 ριμπάουντ), Αμπρομάιτις 4 (4 ριμπάουντ), Γκουέρα 6, Βισέντο, Φιτιπάλδο, Σαλίν, Ντιόπ, Σερμαντίνι 21 (3 ριμπάουντ), Κουκ, Λόπεζ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 18 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράγκλαντ 14 (7/9 δίποντα), Ντάνκγουμπιτς 13 (5 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (3 ριμπάουντ), Τόμπσον 11 (4/8 δίποντα), Ξανθόπουλος, Λοβ 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 12 (3 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (2/3 δίποντα), Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 7, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά της Τενερίφης: 24/35 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 28/30 βολές, 32 ριμπάουντ (8-24), 15 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 26/43 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 28 ριμπάουντ (15-13), 18 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα